Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Pozastavení živnosti

Pokud už nechcete déle podnikat, vyplatí se pozastavit svou živnost, a to z mnoha důvodů. Tím prvním je, že už nebudete muset platit žádné odvody, které s živnostenským podnikáním souvisejí. Stačí jen kontaktovat místně příslušný živnostenský úřad a zde se domluvit na podrobnostech. Pokud si nejste jisti, jak správně postupovat, hledejte informace na internetu nebo se obraťte na specialistu, který se v tomto oboru samozřejmě dobře orientuje.  

 

Co to je pozastavení (přerušení) živnosti  

Kromě termínu pozastavení se můžete setkat také s přerušením živnosti. Pokud si zakládáte živnostenské oprávnění, většinou tak činíte na neurčitou dobu. Samozřejmě jej můžete i časově omezit a podnikat tak třeba měsíc, půl roku, rok i několik let. Během podnikání musíte každý měsíc platit odvody na sociální a zdravotní pojištění, jejichž minimálně výše aktuálně činí kolem 3 800 Kč.  

Pokud svou živnost pozastavíte, budete této nepříjemné povinnosti oproštěni. Jestliže už tedy nechcete déle podnikat, nemá smysl tyto odvody platit. Na druhou stranu je zase škoda živnost celkově zrušit, pozastavení je výhodnější.  

Při přerušení živnosti si dejte pozor pouze na to, že během měsíců, kdy neplatíte žádné odvody, nejste pojištění a tyto měsíce se vám tak nezapočítávají do nároku na důchod. Je tedy možné, že se vám tímto krokem důchod ještě odloží.  

 

Kam oznámit pozastavení živnosti  

Pozastavení živnosti nemusíte oznamovat na živnostenském úřadě. Je ale často výhodnější tam zajít a vyplnit změnový list, kterým živnost pozastavíte a zároveň tuto skutečnost oznámíte zdravotní pojišťovně, správě sociálního zabezpečení a finančnímu úřadu.  

Návštěva živnostenského úřadu ale nutná sama o sobě není. Stačí dojít na okresní správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu do 8 dnů od pozastavení živnosti a do 15 dnů na finanční úřad. Jestliže máte v této době zájem o podporu v nezaměstnanosti, je nezbytné zajít také na úřad práce.  

Pokud budete chtít časem živnost obnovit, opět vyplníte na živnostenském úřadě změnový list nebo o této skutečnosti zase individuálně kontaktujete příslušné státní orgány a svou zdravotní pojišťovnu.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!