Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Přechod z OSVČ na právnickou osobu

Podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná sebou přináší i nějaká negativa. Pokud chcete své podnikat pozvednout na další úroveň, vyplatí se přechod z OSVČ na právnickou osobu. Ideální je, když si svůj živnostenský list ponecháte a zároveň založíte firmu, budete tedy moci působit jak na sebe, tak i na firmu a využívat benefitů obou typů podnikání. OSVČ volí mnozí podnikatelé na začátek své činnosti, v průběhu si pak zakládají vlastní firmu.  

 

Jakou právnickou osobu si vybrat?  

Pokud chcete podnikat za účelem dosažení zisku, je ideální zvolit si obchodní společnost. Další rozhodnutí by už mělo záviset na vašich podnikatelských aktivitách. Nejběžněji zakládaná obchodní společnost je společnost s ručením omezeným, která nabízí velké možnosti a přechod na ni je snadný a pro všechny dostupný.  

Alternativou k s.r.o. je akciová společnost, vhodnější spíše na větší projekty, takže se pro malou firmu příliš nevyplatí. Její struktura je totiž složitější. Dále se můžete rozhodnout ještě pro veřejnou obchodní společnost nebo pro komanditní společnost. Jedná se o osobní společnosti, u nichž někteří společníci za závazky společnosti ručí svým majetkem. Pokud je toto vlastnost, která vám na podnikání jako OSVČ zrovna nevyhovuje, určitě je lepší se v dalším kroku rozhodnout spíše pro s.r.o. nebo a.s.  

 

Jak založit právnickou osobu  

Přechod z OSVČ na právnickou osobu je celkem jednoduchý, vyžaduje však poměrně vysokou časovou investici. Pokud si budete svou firmu zakládat sami, vyhraďte si na to přibližně jeden měsíc, během kterého vše zařídíte. Navíc úřady a státní orgány mají pevně stanovené lhůty, co je nezbytné respektovat.  

Další možností je pak založení s.r.o. na míru u specialisty, kdy firmu získáte mnohem rychleji. Nebo se nabízí také koupě ready made společnosti a tam ji získáte během jediného dne a okamžitě ji můžete využít k obchodní činnosti.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!