Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Přechod z OSVČ na s.r.o.

Rádi byste přešli z OSVČ na s.r.o., ale nejste si jisti kroky, které je nezbytné podniknout? Přechod z OSVČ na s.r.o. může být opravdu jednoduchý. Pokud si s ním však nevíte rady, vyplatí se obrátit na specialistu, který vše nezbytné zařídí za vás a vy tak získáte již založenou společnost, připravenou k okamžitému zahájení podnikání. Přechod z OSVČ na s.r.o. navíc nikdy nebyl jednodušší než dnes, kdy vám stačí základní kapitál ve výši 1 Kč.  

 

Jak přejít na s.r.o.  

Prvním krokem, který vede k přechodu na s.r.o. je návštěva živnostenského úřadu, kde si zařídíte živnostenské oprávnění na potřebné činnosti. Je samozřejmě možné, že už nějaké máte. V takovém případě není nutné jej opětovně vyřizovat. Pokud se rozhodnete činnost OSVČ zcela zrušit, nabízí se vklad celého svého podnikání do základního kapitálu nově založené s.r.o.  

Tento postup sice zní dobře, jelikož vás oprostí od druhého byznysu, který byste neměli čas udržovat. Na druhou stranu ale může být zdlouhavý a také finančně náročný, jelikož je nutné celý vklad ocenit, aby se dal použít ke zvýšení základního kapitálu. Druhou možností je založení nové s.r.o. a prodej podnikání fyzické osobě, která tuto firmu založila. V takovém případě je však nezbytný alespoň jeden společník, na kterého svou firmu převedete. Opět je však nezbytné nechat si připravit ocenění svého majetku.  

Nejčastější variantou je postupný převod majetku podnikatele do s.r.o. a zároveň postupný zánik OSVČ. Jedná se o nejlevnější řešení, s nímž se nepojí žádné vysoké výdaje. K přechodu pohledávek a závazků dochází však postupně, což může působit i různé komplikace v obchodní činnosti. Pokud jste drobný živnostník a nevlastníte žádný velký obchodní majetek, jedná se o ideální řešení, které nebude ani příliš časové náročné jako u velkého podnikatele.  

 

Založení a vznik společnosti  

Se zánikem OSVČ je nutné vytvořit nový podnikatelský subjekt. Společnost s ručením omezeným vyžaduje živnostenské oprávnění, společenskou smlouvu, zajištění sídla a také zápis v obchodním rejstříku. Veškeré kroky je nezbytné podniknout, jinak společnost nevznikne a nebude připravena k podnikání.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!