Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Vyřízení živnostenského oprávnění a registrace k SP, ZP, dani z příjmů

Rádi byste začali podnikat a nevíte, jak postupovat při zřízení živnosti, jak získat živnostenské oprávnění či řešíte, jak se registrovat k povinným platbám a dani z příjmů. Všechny potřebné informace se dozvíte v našem článku. Veškeré činnosti můžete vyřídit najednou - pomocí jednotného registračního formuláře - i samostatně. 

Nejprve je potřeba si ujasnit, zda vaše činnost opravdu spadá do úpravy živnostenského zákona. Pokud tomu tak je, je potřeba ji zařadit - mezi živnosti ohlašovací (volné, vázané, řemeslné) či koncesované. Dle zvolené živnosti jsou pak pro OSVČ stanoveny podmínky, které musí splnit a dokumenty, které je potřeba na živnostenském úřadě doložit.

 

Využijte jednotný registrační formulář 

V současnosti máte jedinečnou možnost si všechny registrace zařídit z jednoho místa, a to z živnostenského úřadu. Můžete navštívit kterýkoliv živnostenský úřad v České republice, nejste vázáni žádnou místní příslušností. Zde vyplníte tak zvaný jednotný registrační formulář, kterým se kromě žádosti o živnostenské oprávnění, provede i registrace k platbám na zdravotní a sociální pojištění a registrace k dani z příjmů.

 

Bez jednotného registračního formuláře 

Pokud byste se ohlašovali k platbám na sociální a zdravotní sami, máte na oznámení příslušným organizacím 8 dnů. Tato doba se počítá od faktického zahájení podnikatelské činnosti, tedy ne od vzniku živnostenského oprávnění. U daně z příjmů se jedná o 30 dnů od obdržení živnostenského oprávnění.

 

Problémy s registračním formulářem 

Ne na všech úřadech vám vyjdou s jednotným registračním formulářem vstříc, je tedy třeba počítat i s tím, že si další registrace budete muset zařídit sami. Pak byste ve všech institucích museli vyplnit registrační papír a dostali informace o tom, jak kdy a kolik korun měsíčně platit. Pokud vše zajišťujete prostřednictvím jednotného registračního formuláře, je dobré instituce alespoň telefonicky kontaktovat a ověřit si, že vše proběhlo v pořádku. Je to určitě lepší, než později řešit již vzniklé škody. 

Pozn.: Cena za živnostenské oprávnění je 1000 Kč.

 

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!