Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Co je potřeba ke zřízení transparentního účtu a jaké jsou obvykle jeho parametry

V souvislosti se stále hlasitějšími diskusemi o problému korupce ve státní sféře a u veřejných činitelů se rozmáhá trend zakládání transparentních účtů, které fungují jako normální podnikatelské a firemní účty s tím rozdílem, že jeho přehled historie transakcí a pohybů na účtě lze sledovat jednoduše kliknutím na odkaz na webovou stránku, který bývá zase veřejnosti dostupný třeba v internetovém portfoliu.

Účty jsou šité na míru hlavně církvím, fondům, neziskovým organizacím, společenstvím vlastníků nebo bytovým družstvům, a institucím, které by měly ve své činnosti být finančně průhledné, aby bylo více ošetřeno zpronevěřování peněz při jejich aktivitách. Dnes transparentní účet nabízí téměř každá bankovní instituce a veřejnost se o této službě více dozvěděla v době začátků příprav na první přímou prezidentskou volbu, kdy každý kandidát měl vystavit ideálně na svůj web odkaz na svůj transparentní účet, ze kterého čerpal na kampaň a na který obdržoval příspěvky na její vedení. A lidé transparentní účty opravdu sledují a diskutují o nich.

Obvyklé parametry takového účtu jsou velmi podobné jako u jiných běžných účtů pro právnické osoby, obvykle je jediným rozdílem právě možnost účet sledovat z odkazu na internetovou stránku. I zde je důležité řešit otázku poplatků, protože někteří poskytovatelé této služby chtějí za vedení transparentního účtu poplatek. Náklady na vedení takového účtu může při správném a pečlivém výběru i snížit původní náklady na účet „obyčejný“.   Při výběru nebo přijetí platby má uživatel obvykle možnost zadat k transakci nějakou poznámku, která se na transparentním účtě objeví. Právě takto dosáhne společnost přehlednosti – když popíše každý pohyb na účtě jednoduchým heslem. U prezidentských kandidátů to mnohdy vyvolávalo tendence k pokusům o humorné vzkazy při příchozích platbách, pomohlo to ale objasnit veřejnosti, jaké částky byly vynaloženy na konkrétní věci v kampani.   Ačkoli se hodí transparentní účty hlavně pro výše uvedené instituce a sdružení nebo pro politické strany, přehled o financích potěší i případné klienty nebo zákazníky i při některých druzích podnikání občanů. Zvlášť v době strachu a podezírání z korupčních afér by mohla tato cesta pomoci spoustě společností, které třeba i s veřejným sektorem spolupracují nebo přijímají státní zakázky, pomoci zlepšit průhlednost jejich konání. 

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!