Děláme podnikání jednodušší

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Burza

Burza je místem jako dělaným pro lidskou povahu. Střetává se tu nabídka s poptávkou, zažijete zde adrenalin, vyjednávání, strategie, radost ale i hněv. Právě na burze se vytváří kurz.

V dnešní době se zde snaží uzavírat co nejvíce standardizované transakce, aby se předešlo právě složitému vyjednávání a průtahům. Ale ne vždy to jde hladce. Burza tvoří jednu z hlavních částí kapitálového trhu.

Emitenti x investoři

Jedni bez druhých nemohou být a přes to se každý snaží urvat si pro sebe to nejlepší.  Emitenti na burzách získávají finanční prostředky a investoři zde svoje finanční prostředky zhodnotí. Jedná se zde o oboustrannou aukci.

Typy burz:

1.    Peněžní

2.    Komoditní (burza zboží)

3.    Burza služeb

Peněžní burzy nejsou zařazeny na prvním místě bezdůvodně, jedná se totiž o nejrozšířenější typ burz. Spadají pod ně: burzy cenných papírů, devizové burzy a burzy finančních derivátů.

Burzy lze také rozdělit z formálního hlediska:

1.    Standardizované cenné papíry (akcie, dluhopisy…) a směnky, které standardizované nejsou.

2.    Kontrakty

Největšími organizátory trhů v ČR jsou:

1.    PSE – Burza cenných papírů Praha

2.    RM-SYSTÉM – burza pro malé a střední investory

Největší burza na světě se nachází na Wall Street a nese název NYSE – New York Stock Exchange.

Vývoj burzy

První byla založena již v roku 1531 v Antverpách. Jmenovala se Beurs. Obchodovalo se zde směnkami a zlatými i stříbrnými mincemi.

Pokud bychom se podívali do USA, zde se začali obchodníci scházet pod platanem na Wall Street. Kdo ví, jestli měli tenkrát, v roce 1817, tušení, že jednou zde bude stát největší burza na světě.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!