Děláme podnikání jednodušší

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Jak se lehce zorientovat v normách řízení jakosti?

Jsou jich stovky až tisíce a jsou české i zahraniční. Každá více či méně rozvinutá země na světě, která má relativně fungující ekonomiku, má své vlastní technické normy řízení jakosti pro produkci výrobků a služeb.

Certifikace stojí nemalé peníze. Pokud se tedy rozhodnete jít cestou mezinárodních ISO norem, je důležité investovat do té správné normy, která bude mít reálný a měřitelný přinos pro vaše podnikání. Jak se v normách řízení jakosti zorientovat a vyhodnotit, zda je daná norma vhodná pro vaše podnikání?

Mám zájem o konzultaci/služby ALTAXO.
Jak Vás mohu kontaktovat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Poradenstvím ohledně vhodnosti norem se zabývá třeba například firma Normservis, s.r.o., která vám poskytne normy samotné v elektronickém či písemném znění, ale také poradenství ohledně vhodnosti té či oné normy pro vaše podnikání. V některých případech se však bez ISO neobejdete, a to, obchodujete-li se zahraničím, usilujete-li o veřejné zakázky nebo jste firmou v těžkém průmyslu. 

Podnikání v zahraničí

Pokud míříte na zahraniční trh, pak je logické, že musíte respektovat technické normy země, do níž exportujete. Na eshopu Normservis najdete přehled technických norem z celého světa a jednoduše tak zjistíte, které normy jsou pro vás zásadní.

Podnikání ve velkém rozsahu

Pokud podnikáte v některém průmyslovém oboru, jako je strojírenství, elektrotechnika či automotive, pak je vlastnictví ISO nutností. Vysoké povinné nároky na kvalitu jsou spojeny s tzv. odvětvovými standardy, které jsou pro tyto a jiné obory povinné. Vlastnictví příslušných norem je v těchto oborech nejen známkou prestiže a standardizované kvality náročných produktů, ale indikují také solventnost a schopnost zaplatit za certifikace nemalé peníze.

Obchodování s veřejným sektorem

Pro získání veřejné zakázky v Česku je vlastnictví ISO podmínkou. ISO se považuje za známku toho, že jste schopni prokázat jakost dodávek, stavebních prací či služeb. Certifikaci potřebujete také, pokud se ucházíte o zakázku v hodnotě vyšší než 2 miliony Kč.

Ačkoli někteří odborníci považují toto ustanovení za rigidní a konkurenceschopnost omezující ustanovení, aktuálně se bez ní neobejdete, chcete-li se ucházet o tento typ zakázek.

Chcete ISO, ale nevíte kde začít?

Norma vám může pomoci i v mnoha jiných, než zmíněných případech. Díky ISO prokazujete především schopnost uspokojovat nároky zákazníků na kvalitu z dlouhodobého hlediska, což zvyšuje vaši důvěryhodnost v obchodních vztazích. Dodržování ISO se totiž pravidelně kontroluje audity, a pokud nesplňujete nároky na kvalitu, certifikace vám bude odebrána.

ISO zdaleka není jen záležitostí technických či velkých firem či firem obchodujících s veřejným sektorem. Existují i normy univerzální, hodící se i pro malé a střední firmy netechnického rázu. Mezi ně patří například ISO 9001, jejíž nová verze právě čeká na schválení.

Tato norma se zabývá systémy řízení jakosti a nastavuje procesy v oblasti lidských zdrojů, vztahů se zákazníky nebo dodavateli. Tyto oblasti se dotýkají širokého spektra firem. V každém případě je velká šance, že zjednoduší firemní dokumentaci.

Nezvedla by i systémy řízení jakosti ve vaší firmě? Informujte se u firmy Normservis, zabývající se dodáním a aktualizací platných technických norem a zákonů. 

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!