Děláme podnikání jednodušší

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Jak si vytvořit smysluplný život a vyhnout se syndromu vyhoření?

Již řadu let jste na jedné pracovní pozici, práce vás nenaplňuje, netěšíte se do ní a prakticky jen přežíváte. I když máte dostatek úkolů, plníte je s nechutí a často i se sebezapřením. Čím víc práce dostáváte, tím víc se ji snažíte odkládat. Nejste schopni se do úkolů pustit, jako by vás něco drželo. Pokud sdílíte podobné pocity, velmi pravděpodobně vám hrozí syndrom vyhoření. Co je zač, a jak mu předejít?

 

Mám zájem o konzultaci/služby ALTAXO.
Jak Vás mohu kontaktovat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

 

Jak se projevuje navenek?

Nejčastějším projevem bývá, že sice pracujete co nejlépe, snažíte se, přesto máte pocit, že požadavkům není možné dostát a celková snaha není dostatečně ohodnocena. Tato fáze představuje jakýsi zárodek pro vznik samotného syndromu. Následuje pocit, že nic nestíháte, vaše práce začíná ztrácet systém, stále musíte něco dělat, přičemž výsledkem je chaotické jednání.

Pak jsou stavy, kdy tento pocit nahrazuje pocit opačný – že se nic dělat nemusí. Pouhá přítomnost druhých lidí dokáže dráždit, přidružuje se ztráta veškerého nadšení a zájmu, převládá únava, dochází k narušování osobních vztahů. Odtud už je jen krůček k psychickému a emočnímu kolapsu. V tuto chvíli člověku pomůže již jen odborná pomoc. Jak tedy tomu všemu předejít?

Naučte se minimalizovat stres

Jak již bylo zmíněno, vyhořením je třeba se zabývat ještě dříve, než k němu dojde. To znamená zamyslet se nad svou motivací k práci, sledovat své příznaky stresu, vytvořit si vlastní, smysluplný, příjemný a fyzicky aktivní život s dostatkem odpočinku. V takových chvílích je ideální se věnovat činnosti, která je odlišná od vaší práce - například práce na zahradě, procházky v přírodě, výlety, relaxace, nebo sport, který vás baví.

Zkuste si rovněž sepsat všechny úkoly, které se od vás očekávají. Nezapomeňte do seznamu přidat svůj volný čas, který se také počítá. Zpočátku budete nejspíš překvapeni, kolik toho musíte stihnout, proto je výhodné si úkoly seřadit podle priorit. Tím se uklidníte, najednou budete mít věci pod kontrolou a budete přesně vědět, co a kdy vás čeká.

Zvážit můžete i návštěvu osobního kouče, kde zjistíte, že situace je podobná i u dalších lidí, nejen u vás. Koučování si klade za cíl nahlédnout a pochopit vaše vlastní vnitřní zdroje pro nalezení síly změnit svou životní situaci. Dále se naučíte zvládat zátěžové situace, které vás vyčerpávají a mohou ve finále vést až k pocitu vyhoření.

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!