Dovednost mluvit je v dnešní době důležitou, ba téměř zásadní a to nejen u vedoucích pracovníků, lektorů, či profesionálních řečníků. Tento typ lidí někdy mívá pocit, že umění mluvit k „davu“ je jim vlastní, avšak někteří si umí přiznat, že jim Bůh nedal do vínku zrovna takové umění jaké by si přáli, proto je důležité nejen umět ovládat správné zásady rétoriky, ale také umění jednání s lidmi obecně.
Jestliže má pak tento člověk mluvit k druhé osobě, měl by k tomu přistupovat jako určitá osobnost, která by se měla vyznačovat třemi hlavními body:
Je člověkem určité povahy s vrozenými vlohami, zkušenostmi a s problémy, které umí řešit.
Zaujímá vůči partnerovi objektivně danou sociální roli, kterou by neměl překročit, například roli kolegy, či nadřízeného.
Je člověkem, který zároveň dokáže usměrňovat své jednání, ovládat se a volit vhodné přístupy dle situace.
Avšak co člověk, to jiný typ osobnosti, dle našeho temperamentního typu, sociálního prostředí a výchovy jsme každý zvyklý řešit problémy jinak, ale ovládání a jistá dávka asertivity, pokud chceme jednat objektivně je velmi důležitá. Vzhledem k těmto faktorům může člověk jednat několik způsoby – s přiměřenou strohostí, s přijatelným humorem, s umírněnou srdečností, nebo s věcnou a nebyrokratickou formálností. Řečník, či vedoucí pracovním by tedy měl být nejen výřečný, ale také schopný diplomat, který umí vyjednávat a dojednávat.
Někteří z nás, však mohou i přes tento návod trpět pocitem, že není tak jednoduché odstranit své osobní nedostatky, někdy je to běh na dlouhou trať, někdy si to prostě jen nedovedeme představit. Ovšem naše nedostatky lze kompenzovat, například, když nejsme výřeční můžeme přesvědčovat opravdovostí, či upřímností. Zkrátka, když nemáme oporu v jednom prostředku musíme jej umět nahradit druhým, nemluvě o tom co dokáže kouzlo osobnosti.
Zdrojem jednání jsou vnitřní a vnější složky osobnosti. K vnitřním složkám patří vrozená inteligence, představivost, tvůrčí myšlení a také vytrvalost. Už jen z těchto vlastností vyrůstá silná, sebevědomá osobnost, které by se mělo dostat patřičného zařazení. To však neznamená že tento typ člověka je geniální ve všem, jen dokáže své chyby potlačit a vystavit své přednosti.
Chceme-li mluvit o vnějších složkách osobnosti lze mezi ně zařadily stránky osobnosti, které ovlivňují úspěch jednání s druhou osobou. Například svým vzhledem působíme na člověka ještě dříve než s ním začneme jednat, proto existují psaná, i nepsaná pravidla oblékání pro určité funkce.
V jednání s druhými lidmi je důležitá také etika a určité normy chování. Někdy stačí jediné nevychované slovo a osoba s kterou jednáme o společnou komunikaci může zcela ztratit zájem.
Důležitou součástí jednání jsou také takzvané taktické nástroje jednání, mezi něž patří získání si důvěry, díky níž pak může jeden člověk s druhým manipulovat.
Přes všechny předešlé faktory je nejdůležitějším úspěchem v jednání člověka empatie, nebo-li vcítění se do pocitů druhého. Mezilidské konflikty totiž většinou vznikají z nedostatku empatických vloh a mohou poznamenat člověka na dlouho dobu.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy