Brainwriting – jedná se o metodu, při které účastníci metody zapisují své návrhy pro daný problém. Každý ze šesti lidí napíše tři své nápady za pět minut.
Metoda Delfy – tuto metodu je možné uplatnit při prognózování vývoje. V prvním kole je nutné najít osoby, které jsou odborníky v daném oboru a těm se pokládají otázky. Ve druhém kole se zaměřuje na otázky, které nezískaly stejnou hodnotu (odpověď). U těchto otázek se hledá lepší řešení, sjednocení. Ve třetím kole dojde k osobnímu setkání s respondenty. Předností této metody je získání konkrétního závěru již při dotazování vybraných respondentů.
Metoda CNB – jedná se o metodu, která zachycuje průběžně informace. Podnikatel může dát svým podřízeným zápisník (každému jeden) a zaměstnanec bude během tří až čtyř týdnů vypisovat návrhy, jak se mohou například snížit náklady.
Synektika – jedná se o skupinovou kreativitu, při které se mají vyvoláním asociací a analogií vytvářet předpoklady pro nalézání nových řešení.
Metoda PRO-KONTRA – jedná se o metodu, při níž se kritizuje nebo popírá určitý stav. Jde o princip negace a konstrukce.
Laterální myšlení – zde jde o nalezení vedlejší cesty k dosažení výsledků se snahou nahlížet na problém z jiné strany.
BLACK-BOX – jedná se o popisování závislosti výstupní veličiny na vstupní veličinu. Poté se vytvoří hypotéza a v posledním kroku se rozebere, zda je hypotéza pravdivá.
Pozorování a vyvozování závěrů – z nastalé situace vyvozujeme závěry.
Morfologická skříňka – vytvoření tabulky s body, které chceme řešit a najít závěrečné výsledky.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy