Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Metody kreativity

  1. Brainstorming – jedná se o skupinovou metodu, ve které by měli vystupovat odborníci, kteří mají povědomí či znalosti i dané problematice. Optimální počet osob je od 6 do 14. První kolo této metody by mělo trvat 30 až 45 minut. Z jednání se píše zápis a je vhodné rozvíjet cizí nápady. Měl by být nastaven zákaz kritiky všech nápadů a nepřísluší se zde používat nevyžádané reakce. Druhé kolo spočívá v realistickém posouzení návrhů. Tyto návrhy by měl posoudit sám management společnosti. Uplatnění brainstormingu – jedná se o univerzální metodu, kterou je možné řešit téměř každý problém. Může se jím vyřešit například i název firmy nebo potřebná inovace.
  1. Brainwriting – jedná se o metodu, při které účastníci metody zapisují své návrhy pro daný problém. Každý ze šesti lidí napíše tři své nápady za pět minut.

  2. Metoda Delfy – tuto metodu je možné uplatnit při prognózování vývoje. V prvním kole je nutné najít osoby, které jsou odborníky v daném oboru a těm se pokládají otázky. Ve druhém kole se zaměřuje na otázky, které nezískaly stejnou hodnotu (odpověď). U těchto otázek se hledá lepší řešení, sjednocení. Ve třetím kole dojde k osobnímu setkání s respondenty. Předností této metody je získání konkrétního závěru již při dotazování vybraných respondentů.

  3. Metoda CNB – jedná se o metodu, která zachycuje průběžně informace. Podnikatel může dát svým podřízeným zápisník (každému jeden) a zaměstnanec bude během tří až čtyř týdnů vypisovat návrhy, jak se mohou například snížit náklady.

  4. Synektika – jedná se o skupinovou kreativitu, při které se mají vyvoláním asociací a analogií vytvářet předpoklady pro nalézání nových řešení.

    Mám zájem, jak si mohu objednat?

    Volejte: +420 607 044 665

    Pište na: info@altaxo.cz

  5. Metoda PRO-KONTRA – jedná se o metodu, při níž se kritizuje nebo popírá určitý stav. Jde o princip negace a konstrukce.

  6. Laterální myšlení – zde jde o nalezení vedlejší cesty k dosažení výsledků se snahou nahlížet na problém z jiné strany.

  7. BLACK-BOX – jedná se o popisování závislosti výstupní veličiny na vstupní veličinu. Poté se vytvoří hypotéza a v posledním kroku se rozebere, zda je hypotéza pravdivá.

  8. Pozorování a vyvozování závěrů – z nastalé situace vyvozujeme závěry.

  9. Morfologická skříňka – vytvoření tabulky s body, které chceme řešit a najít závěrečné výsledky. 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!