Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Syndrom vyhoření

Snad každý člověk má období, kdy se mu do ničeho nechce, je podrážděný, špatně spí nebo má špatnou náladu. To není nic neobvyklého, ale pokud tyto pocity přetrvávají delší dobu, mohou to být příznaky toho, že je člověk vyhořelý.

 

Projevy syndromu vyhoření

Zhruba v sedmdesátých letech 20. století se odborníci začali poprvé zabývat stavy celkového vyčerpání organismu, který dostal odborný název Burnout syndrom, česky syndrom vyhoření. 

Nejdříve psychologové a lékaři měli za to, že syndrom vyhoření postihuje jen lidi, jejichž náplní práce je pomáhat ostatním. Dnes už to neplatí. Dnešní doba je rychlá a na člověka klade často neúměrně vysoké nároky.  Většina lidí musí každý dne zvládat spousty úkolů, ať už to jsou požadavky šéfa, manželky nebo kohokoliv jiného. Syndrom vyhoření tak může potkat i vás, bez ohledu na to, co děláte.

Člověk postižený syndromem vyhoření nemá motivaci k práci, jeho výkonost klesá, bývá často podráždění, má problémy se spaním a někdy ani nemá chuť si vyrazit s přáteli.
Vyhoření nepřichází náhle, jeho příznaky se mohou projevovat různě dlouhou dobu.  Začíná to nenápadně, nejdřív se vám nechce do práce. To můžete připisovat vlastní lenosti, pak přichází nesostředěnost, podráždění až dojde k celkovému vyčerpání organismu.

 

Hlavními příznaky vyhoření je:

·         velká únava

·         nepozornost a neschopnost se soustředit

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

·         podrážděnost

·         negativní postoj k životu.

Syndrom vyhoření je přičítán v první řadě pracovnímu stresu, ale jeho následky se dříve nebo později projeví i v soukromém životě.

Syndromu vyhoření se dá předcházet

Burnout syndrom je nemoc a stejně jako u jiných chorob platí, že lepší než léčba je včasná prevence. Hlavním důvodem, proč k vyhoření dochází je dlouhodobá a nepřiměřená zátěž organismu a velká míra zodpovědnosti. Pracovní zátěž by měla být přiměřená, lidé by neměli přeceňovat své síly a své schopnosti.

Pokud nechcete, aby vás syndrom vyhoření skolil, měli byste dodržovat několik základních pravidel.

V první řadě byste měli snížit své nároky. Nikdo nejsme dokonalý, neomylný a nemůžeme stihnout všechno. Tento fakt přijměte za vlastní a zkuste zvolnit tempo.

Naučte se říkat „Ne!“ Nemůžete cítit odpovědnost za chod celé zeměkoule a nemůžete pomáhat každému a kdykoliv na úkor vlastní pohody a hlavně vlastního zdraví. Proto se bez výčitek naučte odmítat nedůležité žádosti o pomoc.

 

Den není nafukovací a vy nemůžete stihnout všechno, proto si stanovte priority a naučte se rozlišovat věci podstatné a ty nedůležité.  Naučte se organizovat práci a v diáři si nechte místo na své přátele a koníčky.

 

Mluvte bez obav o svých pocitech. Naslouchat druhým je šlechetné, ale nic se nemá přehánět. Naučte se také vyjadřovat své vlastní pocity a potřeby a přestaňte se neustále trápit otázkou, co tomu řeknou ostatní.

 

Vyvarujte se negativním myšlenkám. V myšlenkách je síla, a pokud budete myslet na nejhorší, rozhodně si tím neprospějete. Naučte se myslet pozitivně.

Naučte se odpočívat. Odpočinek je pro organismus důležitý a nemůžete si ho odepírat. V nabitém dením programu si najděte aslespoň chvilku sami pro sebe, kdy se budete věnovat opravdu jen tomu, co vás baví a co chcete dělat.

 

Pečujte o své zdraví a fyzickou kondici. Snažte se pravidelně sportovat. Nemusíte rovnou do fitnescentra, ale dvacetiminutová procházka vám jistě neuškodí. Na čerstvém vzduchu si pročistíte hlavu a vaše tělo vám jistě poděkuje.

 

Syndrom vyhoření je problém, který není dobré podceňovat, ale je to nemoc. Takže pokud máte některé z výše uvedených příznaků, nepodceňujte je. Zdraví máte jen jedno a je to nejcennější, co máte. 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!