Kariéra je postup odehrávající se na časové ose z bodu A (nástup do zaměstnání) do bodu B (odchod do důchodu). Start, jednotlivé fáze kariéry a závěr se prolínají se životní strategií.
Za rozvoj kariéry se považuje úsilí, které člověk vynakládá na budování pozice, proto aby stoupal po žebříčku v hierarchii firmy nebo společenského uznání. Na konci pracovně aktivního života hodnotí kariéru buď jako úspěšnou, nebo jako neúspěšnou.
Kariéru vydatně ovlivňují osobností parametry jednotlivce – aktivita, ctižádost, tvořivost, rozhodnost, vytrvalost, flexibilita, odolnost vůči zátěži, pokora...
1. Využívání kvalifikace – odborné znalosti. Absolventi vysokých škol hledají uplatnění v praxi. Záměrem je využití teoretických vědomostí v praxi.
2. Výběr zaměstnání – rozvoj kariéry. Klíčová pro výběr je možnost potenciálního růstu zaměstnanců v rámci organizační struktury firmy.
3. Podání maximálního výkonu – seberealizace. Pracovník musí prokázat svou odbornost a uplatnit znalosti. Velký vliv hraje, zda je dostatečně motivován.
4. Vyhledávání a řešení problému – vyšší úroveň. Trénink na zvládání náročnějších požadavků. Rozvíjí se odolnost vůči stresu.
5. Mocenská či generační koalice – pronikání do hierarchie společnosti. Na začátku hodně dřiny, v pozdějších letech čerpání výhod z vydobyté pozice.
6. Pohodlné proplouvání – bez ambic. Roli hraje protekce a s tím spojená nízká pracovní morálka a míra motivace.
1. Realistické – preference manuální práce či fyzické aktivity. Prioritou je pohyb na čerstvém vzduchu.
2. Výzkumné – prim hrají poznávací aktivity. Učení se, zkoumání, analýza, řešení problému.
3. Konvenční – práce s daty. Plnění úkolů, pečlivost, podrobnost, plnění instrukcí.
4. Tvořivé – důraz na kreativitu a intuici. Představivost, umění, inovace, nestandardní podmínky.
5. Podnikatelské – práce s lidmi. Ovlivňování, delegování, aktivní vystupování, vedení k cíli – zisku.
6. Sociální – poskytování pomoci. Péče, vzdělávání, výchova.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy