Děláme podnikání jednodušší

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Co je to know how?

Někteří podnikatelé uvádějí jako majetek a cennou součást svého podnikání tzv. know how. Tento výraz se zde rozšířil a začal používat zejména v porevoluční době. Víte, co přesně znamená?

Know how neboli vědět jak!

Někteří nesprávně zaměňují know how za patent nebo ochrannou známku. Přitom však know how obnáší také značnou cenu, ale nemůže být uvedeno na patentovém úřadě. I know how však lze jinému podnikateli poskytnout za úplatu a lze tedy žádat, aby byly skutečnosti o know how utajovány. Výraz know how pochází z angličtiny a jeho doslovný překlad zní „vědět jak“. Právě to popisuje, co know how ukrývá. Jedná se o určitý komplex, který obnáší zavedené rady, postupy a návody, které objevil sám podnikatel a které mohou druhému k podnikání výrazně pomoci.

Mám zájem o konzultaci/služby ALTAXO.
Jak Vás mohu kontaktovat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Know how je součástí obchodního tajemství

Know how není v obchodním zákoníku, jakožto v normě obchodního práva, upravováno přímo, ale jako součást obchodního tajemství. Nejde tedy přímo o obchodní tajemství, ale o podmnožinu tohoto pojmu – jeden z příkladů obchodního tajemství. To je definováno jako veškeré skutečnosti, které jsou technické, obchodní a výrobní povahy, které jsou utajovány. Tyto skutečnosti nejsou běžně dostupné a podnikatel si jich cení.

Know how je obchodovatelné

Know how mohou využít i ostatní, a to na rozdíl od patentů a vynálezů i jednorázově, know how je tedy obchodovatelné. Zatímco patent musí přijít na svět kreativní objevitelskou činností, know how může vzniknout i činností nekreativní, například rozborem všeobecně známých faktů. Jako know how však mohou být uznány i patenty, k jejichž duševnímu vlastnictví nikdo nepožádal na patentovém úřadě. Know how pak nejsou pouhé schopnosti, byť by byly mimořádné, či by se jednalo o určitý talent. 

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!