Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Kalkulace nákladů na produkty

Kalkulace nákladů na produkty je jednou z klíčových agend řízení podniku. Její výsledek je totiž podkladem pro konečné rozhodnutí o tom, které produkty vyrábět (prodávat, nabízet) a které ne.

Kalkulace je obtížná, protože integruje technické, provozní, organizační a finanční faktory do klíčových rozhodnutí o portfoliu produktů.

Kalkulace je spojena s cenou produktu. Zpravidla však cena není určena na základě kalkulace nákladů, ale určuje limitní výši nákladů na produkty, které jsou možné vzhledem k dalším nákladům společnosti a požadovanému zisku.

Účelem kalkulace je poskytnout podklad k rozhodnutí o tom, zdali produkt nebo produkty nabízet, či nenabízet, vyrábět nebo nevyrábět apod. Kalkulace se snaží o správné stanovení nákladů na jednici produktu. Náklady lze z prvotního hlediska členit na přímé a nepřímé, kalkulace však musí pracovat minimálně se standartním členěním nákladů na přímé - variabilní, přímé - fixní, nepřímé - variabilní, nepřímé – fixní.

Určení kalkulační jednice je výchozí pro přiřazení nákladů a tím pro rozhodnutí zdali jde o náklad přímý (je možno jej přímo přiřadit ke kalkulační jednici) či nepřímý (není možno jej přímo přiřadit ke kalkulační jednici).

Kalkulační jednicí nejčastěji bývá:

  • jednotka (MJ) produkce (ks, kWh, m3, balení ap.), resp. každého dílu či součásti;

    Mám zájem, jak si mohu objednat?

    Volejte: +420 607 044 665

    Pište na: info@altaxo.cz

  • zakázka, výrobní příkaz, příp. jiný souhrnný doklad spojený s produkty;

  • obchodní případ;

  • prodávaná nebo interní činnost;

  • a další.

Předpokladem správné kalkulace je, že ke každé entitě jsou přiřazeny všechny náklady, které k ní patří. Určitě se vyhněte vytváření zbytečných skupin režijních nákladů.

Základní kalkulační princip

1. Ke kalkulační jednici se přímo přiřadí přímé náklady.

2. Ke kalkulační jednici se též přiřadí věrohodně přiřaditelné nepřímé náklady – například pomocí Metody hodinové nákladové sazby.

3. Věrohodně nepřiřaditelné společné náklady – například společné správní a administrativní náklady, společné IT náklady na podnikovou počítačovou síť a sběr a zpracování informací, společné marketingové náklady se nepřiřazují a jsou kryty příspěvkem na úhradu (krycím příspěvkem). Zpravidla každá samostatná skupina společných nákladů samostatným příspěvkem na úhradu.

Výše kalkulačních nákladů je určena především:

  • návrhem produktu (výrobku, služby);

  • výběrem procesů (činností) spojených s daným produktem, resp. okruhem produktů, včetně distribučních a prodejních. Je vhodné aplikovat Procesní přístup a Činnostní přístup k řízení (ABM – Activity Based Costing) a při vývoji a inovacích produktů aplikuje Metodologie Target Costing (Metodologie limitní kalkulace), která integruje technickou práci s požadavkem na dosažení zadaných užitných vlastností produktu a cenovým a nákladovým limitem/produkt.

Z hlediska času a podrobnosti se kalkulace rozlišují:

  • nabídková - zpracovává se jako odpověď na poptávku;

  • plánovaná (předběžná) - interní plánované, očekávané náklady/KJ;

  • výsledná (skutečná) - interní skutečně zjištěné náklady/KJ;

  • obchodní - zpracovává se na přání zákazníka, případně ve struktuře zadaných položek zákazníkem (není totožná s interní kalkulací!).

Existují další alternativy kalkulací dle odvětví a specifik podniků. Interní kalkulace podniku je velmi přísně střeženou důvěrnou hodnotou, která je utajována. Důvodem je, že je těsně provázána s činnostmi a procesy v podniku, které mohou být významnou konkurenční výhodou. 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!