Metody hodnocení investic lze rozdělit ze dvou hledisek, zda respektují faktor času (dynamické) nebo nerespektují (statické).
Tyto metody nerespektují faktor času a tedy časovou hodnotu peněz. Lze je použít pouze v případě, že faktor času nemá podstatný vliv (např. jednorázová koupě, nízká diskontní sazba apod.). Tyto metody jsou používané hlavně pro svou jednoduchost. Nejpoužívanější jsou:
Metoda výnosnosti investic ROI
ROI = průměrný roční zisk z investic / náklady na investice
Pokud je vypočtená rentabilita vyšší než požadovaná míra výnosu, investice je výhodná. Je-li rentabilita nižší, investice pravděpodobně nebude přijata a ani realizována.
Metoda doby návratnosti DN
DN = investice / CF
Zjišťuje dobu, za kterou se investice splatí z peněžních příjmů, které investice přinese. Za efekty investic je považován nejen zisk po zdanění, ale i odpisy. Čím kratší je doba návratnosti, tím je investice pro podnik přijatelnější. Pokud je však doba návratnosti delší než životnost investice nebo požadovaná návratnost, neměla by být investice realizována.
Tento typ metod respektuje časovou hodnotu peněz a také i míru rizika v průběhu životnosti investice. Používá se, pokud je doba pořízení investice delší a má dlouhou ekonomickou životnost.
Metoda čisté současné hodnoty (ČSH)
Tato metoda vyjadřuje rozdíl mezi současnou hodnotou očekávaných celkových příjmů a výdajů na investici v jejím celém průběhu. Pokud je ČSH kladná, může být investice přijata, záporná potom odmítnuta. Pokud se čistá současná hodnota rovná nule, znamená to, že náklady na investici se rovnají právě příjmům z investice, vše v současné hodnotě.
Metoda vnitřního výnosového procenta (VVP)
Metoda vnitřního výnosového procenta vychází ze současné hodnoty. Cílem je najít diskontní míru, při které se současnou hodnotu očekávaných příjmů z investice rovná současné hodnotě výdajů, a čistá současná hodnota je nulová.
Nalezení diskontní míry je složitější proces a lze postupovat buď iterativně, kdy se postupně dosazují přibližné sazby, nebo lineární interpolací.
Metoda EVA
Vychází z myšlenky, že vlastní kapitál není zadarmo a zákazníci žádají výnos z vložených finančních prostředků. Používá se míra výnosu cizího, ale i vlastního kapitálu a směřuje k ukazateli reálného cash flow.
EVA = Provozní HV – Daň z příjmu – Náklady na kapitál
Investice lze také posoudit z hlediska pojetí efektů z investic, podle kritérií:
úspory nákladů
vykazovaného zisku
peněžního toku z investic
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy