Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Oběžný majetek podniku

Oběžný majetek je v rozvaze na straně aktiv. V podniku se nachází v různých formách – ve věcné podobě jako suroviny, materiál, peníze v pokladně, na účtu v bance, pohledávky, cenné papíry apod. a platí, že jeho forma přechází často v jinou. Za peníze jsou nakoupeny suroviny, ty se přemění na nedokončené výrobky, dále hotové výrobky, pohledávky a zase peníze v hotovosti nebo na účtu. Oběžný majetek je tedy neustále v pohybu.

Můžeme jej členit na následující:

  • zásoby (suroviny, materiál, nedokončené výrobky, hotové výrobky)

  • pohledávky (z obchodních styků, vůči sdruženým podnikům atd.)

  • peníze (hotovost na pokladně, vklad na účtu v bance, ceniny atd.)

  • cenné papíry krátkodobé

Schopnost aktiv se přeměnit v peníze a sloužit k úhradě závazků podniku se označuje slovem likvidita.

Je jasné, že nejvíce likvidní formou jsou peníze, případně cenné papíry. U pohledávek není jistota, že budou v plné výši a včas uhrazeny. Zásoby přeměnit v peníze může být zdlouhavým a někdy i nemožným procesem.

Z hlediska likvidity se rozlišují:

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

  • aktiva prvního stupně likvidity (peníze v pokladně a nevázané pohledávky na účtech v peněžních ústavech)

  • aktiva druhého stupně (splacené pohledávky u odběratelů a další pohledávky)

  • aktiva třetího stupně (zásoby všeho druhu)

Investiční majetek je často označován jako nelikvidní aktivum.

Řízení oběžného majetku

Oběžný majetek má svým charakterem krátkou dobu použití (do 1 roku). Hotovostní cyklus (aneb jak se z peněz stávají peníze) je skoro to samé jako cyklus pracovního kapitálu, jen je to více zaměřeno jen na oběžný majetek: hotovost -> zásoby materiálu -> zásoby nedokončené výroby -> zásoby hotových výrobků -> pohledávky -> hotovost.

Průměrná kapitálová potřeba v oblasti oběžného majetku závisí na průměrné době vázanosti (obratu) celkového oběžného majetku ve věcných formách, jež se postupně mění, a na průměrné denní potřebě (výdaje) celkového oběžného majetku.

P=D x V

P… celková potřeba (Kč)

D… doba obratu (dny)

V… denní tržby, výkony (Kč/den)

Celková potřeba oběžného majetku je rovna výši oběžného majetku potřebné pro zajištění předpokládaného rozsahu výkonů podniku.

Řízení OM zahrnuje analýzu, stanovení a udržování optimální výše, struktury a míry využívání oběžného majetku odpovídající potřebám, možnostem a cílům podniku.

Finanční krytí potřeby kapitálu

  • neutrální finanční politika – všechen OM je financován krátkodobým cizím kapitálem, veškerá stálá aktiva jsou financována dlouhodobými cizími zdroji

  • konzervativní finanční politika – podnik preferuje financování dlouhodobý cizím kapitálem (je jistější) – veškerá stálá aktiva a část OM je financována právě dlouhodobým CK, zbytek OM je kryt krátkodobým CK

  • agresivní finanční politik – podnik financuje veškerý OM a část stálých aktiv formou krátkodobých zdrojů, jen zbylou část stálých aktiv pak pokryje ze zdrojů dlouhodobých 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!