V průběhu podnikání je nutné vložit kapitál do určitých příležitostí a očekávat jeho navýšení Součástí tohoto procesu je určité riziko ztráty. Většinou platí, že větší šance zisku se spojena s větší mírou rizika ztráty.
Rizika, kterým je podnik vystaven, jsou charakterizovány vztahy s vnějším okolím (vnější faktory) a vztahy uvnitř podniku (vnitřní faktory), případně jejich kombinací.
Vnějšími faktory může být:
ztráta dodavatele,
nástup konkurence
ekonomická recese v odvětví
politické, finanční nebo měnové změny
nesolventnost odběratelů apod.
Vnitřními faktory jsou například:
strategické chyby
nesolventnost podniku
nízká produktivita
špatná organizační struktura
problémy růstu podniku
jednostranný výběr odběratelů nebo dodavatelů apod.
K riziku můžeme přistupovat třemi základními způsoby:
můžeme jej ignorovat
akceptovat zodpovědnost za výši rizika
vytvořit bezpečnostní systém zabezpečující únosnou míru rizika
Podnik nemůže být z dlouhodobého hlediska úspěšný, pokud na sebe nevezme určitá riziky, které mohou být příčinou jeho podnikatelského neúspěchu. Práce s rizikem je jednou ze základních částí strategického řízení podniku.
Podnikatelské riziko je možné určitým způsobem ovlivnit nebo snížit. Tímto se zabývá krizové řízení podniku v rámci krizového managementu, který tvoří:
krizový manažer, který tuto funkci plní běžně
další členové krizového štábu, kteří nastupují v době ohrožení podniku. Patří sem vedoucí představitelé podniku, kteří mají největší slovo, vybraní odborníci z interního i externího prostředí podniku.
Permanentní diagnostika stavu podniku
Tuto část provádí krizový manažer v rámci své rutinní práce. Musí mít fungující diagnostický systém, který umožní včas identifikovat možnou krizi. Důležitou roli zde hraje čas, protože je nutné jakékoliv příznaky krize odhalit co nejdříve a zamezit tak případným větším nákladům podniku.
Předvídání krize
Možnost předvídání závisí na charakteru faktorů, které mohou krizi způsobit, jejich intenzitě a rychlosti. Obecně je lze rozdělit na předvídatelné a nepředvídatelné.
Řešení případné krize
Pokud jsou případné signály krize opomenuty, dojde k nástupu krize. Dochází k odložení zájmů podniku a hlavním zájmem je jeho stávající krize. Je nutné okamžitě identifikovat příčiny nastalé krize, ohodnotit je a jejich možné následky a určit další postup. Hlavní je jednat okamžitě – svolat krizový štáb podniku a upřesnit nebo v hlavních rysech stanovit krizový plán. Pro zdárné zvládnutí krize je důležité:
přesné, včasné, spolehlivé, dostupné informace
dobrá komunikace
připravené krizové scénáře a již dopředu ustanovený krizový štáb
diagnostické dovednosti krizového štábu a jeho schopnost jednat
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy