Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Personální agentura ano či ne?

Do své firmy potřebujete zaměstnance a rozhodujete se, zda vše zvládnete sami nebo využijete nabídky personální agentury. Prvním parametrem personální agentury je, že její služby nejsou z nejlevnějších. Řádově zaplatíte desítky tisíc korun za její službu. Pravdou ale také zůstává, že získat kvalitního pracovníka je věc časově a finančně náročná, je zapotřebí mít alespoň nějaké zkušenosti s lidmi, abyste byli sami schopni odhadnout jejich kvality, možnosti a schopnosti. Personální agentura vám může nabídnout kompletní nábor pracovníka. Agentura vyhledává ve vlastních zdrojích – databázích uchazečů, ale i v jiných zdrojích. Umí zpracovat vhodnou inzerci a postarat se o kompletní organizaci výběrového řízení včetně administrativy, pohovorů, testování schopností.  Vám poté již jen nabídne vhodného / případně více vhodných kandidátů z nichž si sám zvolíte toho nejvíce vyhovujícího. Pokud sháníte vysoce kvalifikované pracovníky, pak je nabídka personální agentury tou nejlepší volbou, protože agentura osloví sama ty nejlepší uchazeče a postará se o jejich nábor.  Potřebujete-li více pracovníků  - například na nový projekt, otevření nové dílny – i zde pomůže personální agentura pod hlavičkou tzv. Mass Recruitmentu.

 

Zapůjčení pracovníků – je forma, kdy agentura zaměstnává pracovníky a vám budou pouze „zapůjčeni“ na určitou dobu – například na sezónní práce, v době špičky apod, ale lze se takto domluvit i na dlouhodobou spolupráci. Zaměstnanci jsou tedy stále pod hlavičkou personální agentury, která se postará o veškerou administrativu, náklady na zaškolení, přihlášení pracovníků na úřady atd.

 

Outsourcing – personální agentura vám také může pomoci tam, kde si v malé firmě nemůžete nebo nechcete platit personálního pracovníka. Toho si můžete najmout pouze na určitou činnost, například zpracovávání mzdové agendy, sestavení systému hodnocení nebo vypracování analýzy pracovního auditu atd.

 

Outplacement – je další z možností, které agentury nabízejí a tou je pomoc při propouštění zaměstnanců, kdy personální agentura pomůže eliminovat dopady propouštění a pomůže se zpracováním veškeré agendy.

 

Agenturu ano či ne? I s agenturami personálními je to na trhu stejné, jako s ostatními firmami. I zde můžete narazit. Ačkoliv se Ministerstvo práce a sociálních věcí stále snaží zpřísňovat podmínky pro vznik těchto agentur a vydávání licencí, stále není trh úplně čistý.

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

 

Zjistěte si podmínky agentury:

 

Licence – každá personální agentura by měla mít licenci MSPV a na jejích stránkách je také uvedena, dále licenci APPS (Asociace provozovatelů personálních služeb).

 

Specializace – zjistěte si, zda vámi zvolená agentura má specializaci v oboru, v jakém podnikáte

 

Reference – zjistěte si od známých reference o spolupráci nebo je vyžádejte přímo od agentury. Poctivá agentura vám je velmi ráda zašle.

 

Cena – i zde platí stále to stejné – nevyplatí se šetřit, ale ani to nejdražší nemusí být nutně to nejlepší. Dnes již existují agentury, které vám budou účtovat až tehdy, pokud se zaměstnanec osvědčí a zůstane v zaměstnání nebo zaplatíte pouze část předem, doplatek až po uplynutí zkušební doby. Také existují možnosti platby celé ihned s tím, že pokud zaměstnanec odejde během zkušební doby, agentura najde jiného zdarma. Zjistěte si tedy nabídku agentury.

 

Smlouva  - tu pečlivě prostudujte. Zjistěte si přesně časová období zpracování vaší zakázky, ohlídejte korektnost nabízených služeb, abyste později nebyli nepříjemně překvapeni.

 

Zda agenturu ano či ne? Hlavní překážkou by mohly být finance. Ovšem zvažte, zda jste ochotni a schopni z časových důvodů sami zvládnout obstarat veškerou administrativu spojenou s náborem nových zaměstnanců. Zároveň zhodnoťte, zda máte odpovídající schopnosti k odhadu správného zaměstnance.

 

Ačkoliv se to nezdá, agenda k získání zaměstnanců může být pěkně dlouhá, počínaje vytvořením inzerátu, zpracováním e-mailů od uchazečů, zpracováním užšího výběru, následně pohovory, testování praktických dovedností – toto vše se může protáhnout až na měsíc práce. Co je tedy výhodnější? 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!