Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Zaměstnance nebo brigádníka?

Hrnou se na vás zakázky ze všech stran, je vám již definitivně jasné, že potřebujete další pracovní sílu, a přemýšlíte, jestli je ve vaší situaci lepší najmout zaměstnance na plný úvazek, nebo jen brigádníka?

 

Ušetřete na mzdách

Z hlediska mzdových nákladů a jiných odvodů jsou výrazně levnější brigádníci, resp. osoby vykonávající práci na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Využívají se k tomu dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti.

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

První ze jmenovaných dohod je nejjednodušším pracovněprávním vztahem. Nejčastěji se využívá u jednorázových prací, které se mohou vykonávat opakovaně. Výše odměny vyplácená na základě dohody o provedení práce nesmí být vyšší než minimální mzda. Navázání takového právního vztahu musí být stejně jako pracovní smlouva písemně doloženo. Pracovník zaměstnaný na základě dohody o provedení práce nesmí odpracovat více než 300 hodin ročně. Jedním z rozdílů mezi dohodou o provedení práce a dohodou o pracovní činnosti je placení odvodů na zdravotní a sociální pojištění, které u dohody o provedení práce není vyžadováno a platí se jen daň z příjmu. Dohoda o pracovní činnosti obsahuje spoustu rozdílů od dohody o provedení práce. V první řadě zde není omezení na 300 odpracovaných hodin za rok, rozsah pracovní doby však nesmí překročit v průměru polovinu týdenní pracovní doby. Tento způsob spolupráce je tedy vhodný pro zaměstnavatele, kteří hledají pracovníka na zkrácený úvazek, jenž za rok odpracuje více než 300 hodin za rok. Stejně jako jiné právní akty i sjednání dohody o pracovní činnosti musí být doloženo písemně. Nesmí v něm chybět údaje o sjednané práci, odměně za vykonanou práci, rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá. V případě ukončení dohody o pracovní činnosti nemusí být uveden důvod ukončení, zákon však doporučuje dodržení výpovědní lhůty, která činí 15 dní. Nákladnější je dohoda o pracovní činnosti také z hlediska odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Ty musí zaměstnavatel platit, pokud je mzda pracovníka vyšší než 2000 Kč. Stejně tak musí odvádět i daň z příjmů.

 

Kdy je vhodné zaměstnat brigádníka

Když to shrneme, zaměstnávat brigádníky v sobě skýtá obrovskou výhodu, co se mzdových nákladů týče (tedy především je-li zaměstnán na základě dohody o provedení práce), na druhou stranu mu nenabízíte žádné finanční jistoty, které každý zaměstnanec hledá. Proto musíte být neustále připraveni na možnost, kdy od vás takový brigádník odejde za prací na hlavní pracovní poměr. V případě krátkodobého navýšení kapacit v období, kdy je zvýšené množství práce, při rozjezdu nového projektu, jehož životnost nedokážete dopředu odhadnout, popř. u méně kvalifikovaných pozic přinášejících spíše přivýdělek je obsazování brigádníků nenákladný způsob, kterým můžete situaci řešit. 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!