Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Na jakou ochranu soukromí má zaměstnanec právo? Co vše je možné v jeho počítači kontrolovat?

Jste firma, která zaměstnává pracovníky? Pokud zastáváte názor, že zaměstnance je třeba kontrolovat, a to ve všech oblastech, pak zpozorněte. Zaměstnanec má totiž také nárok na ochranu svého soukromí a veškeré jeho konání kontrolovat nemůžete.

Soukromí je řešeno zákoníkem práce

Soukromí zaměstnance je řešeno i zákoníkem práce, a to konkrétně paragrafem 316. Ten dokonce uvádí, že v některých případech (pakliže utrpěla jeho důstojnost) má zaměstnanec dokonce i právo na odškodné tzv. na cti utrhání. Proto je třeba vždy postupovat podle zákona a vědět, jak a kdy konkrétně je možné zaměstnance kontrolovat.

 

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Kamerové systémy pouze na odůvodnitelných místech

Zaměstnanci bývají často kontrolováni pomocí kamerového systému. Toto snímání však může probíhat pouze podle určitých pravidel. Tento systém nesmí být instalován například ve sprchách, nebo na záchodech, zkrátka tam, kde se zaměstnanec svléká. Pakliže je snímán zaměstnanec na pracovišti, musí být povaha jeho práce výjimečná, aby tomuto snímání nasvědčovala – běžné je snímání například u peněžních ústavů. Snímání zaměstnance není běžně odůvodnitelné tím, že se zaměstnavatel bojí, aby pracovník nezcizil jeho majetek, protože ochranu majetku lze zabezpečit i jinak.

 

Pošta v práci nemusí být nutně pracovní

Mnozí zaměstnavatelé si také myslí, že mohou kontrolovat elektronickou poštu svého pracovníka. Kontrolu pošty, a to i elektronické, pak upravuje Listina základních práv a svobod, která říká, že zde platí ochrana listovního tajemství. Celá věc však není zcela zřejmá, jelikož nedochází k odlišení pošty soukromé a pošty pracovní. Někteří zaměstnavatelé tak považují soukromé dopisy, které obdržel zaměstnanec v pracovní schránce, za pracovní poštu, která může být kontrolována, avšak se mýlí. Zatím podobný případ ještě u soudu neskončil, takže je otázka na čí stranu by se soud přiklonil. 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!