Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Odměňování pracovníků

Odměna za provedenou práci je jedním z nejdůležitějších parametrů pracovního poměru a také jedním z nejdůležitějších rozhodnutí vedení firmy. Odměňování má zpravidla dvě základní složky a těmi jsou základní mzda a benefity – čili odměny navíc.

Základní mzda bývá často stanovena na první 3 měsíce zkušební doby s možností jejího navýšení. Mzda pak může obsahovat ještě i další složky odměn, jako například podíl na hospodaření firmy, bonus za uzavření nadstandardního obchodu, za délku pracovního poměru, za zvláštní výkon týmu, cílové úkoly apod.

Jak stanovit základní mzdu? Mzdy se mohou lišit podle oblasti, výše nezaměstnanosti v daném kraji, náročnosti shánění kvalifikovaných pracovníků. O výši mzdy je možné se poradit s personální agenturou, která má nejlepší představu o mzdách v dané oblasti. Zvyšovat mzdu můžete kdykoliv – ovšem snižování mzdy vážně ohrožuje chod podniku. Pokud vaši firmu opustí kvůli snížení platu zaměstnanec, který u vás byl zaměstnán 5 let a o firmě ví nejvíce, potom bude takováto ztráta velmi bolestná.

 

Kromě základní mzdy existují další benefiční složky a ty jsou v posledních letech poskytovány nejčastěji:

·       Služební vozidlo i k použití k soukromým účelům

·       Mobilní telefon

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

·       Notebook

·       1-2 týdny dovolené navíc

·       Volná pracovní doba

·       Možnost home-office – čili práce z domova

·       Příspěvek na stravování nebo jiné občerstvení a nápoje podávané na pracovišti

·       Jazykové kurzy a možnost dalšího vzdělávání

·       13. plat nebo podíl na zisku firmy

·       Sick-days – čili obvykle 3 dny volna v případě nemoci nebo nevolnosti

    Odměna by měla být poskytována v takové výši, aby pro zaměstnance byla motivující a pro firmu finančně přijatelná. V této kategorii nemusí nutně zůstat pouze tyto benefity, ale mohou mezi ně přibýt i další, nezvyklé odměny. Odměnou může též být nefinanční obnos – například poukázka, den volna navíc mezi svátky, sleva na firemní produkty atd. 

Odměna by měla být pracovníkům poskytována transparentně a jasně, aby nedošlo k nabourání týmové spolupráce.

Malé firmy si také mohou dovolit sledovat zájmy svého pracovníka a nabídnout mu jako odměnu například příspěvek na jeho volnočasové aktivity, poskytnout příspěvek třeba pro děti na školu v přírodě, lyžařský zájezd apod. Osobní přístup k pracovníkovi rozhodně zvyšuje jeho loajalitu vůči firmě, cítí se součástí firmy. 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!