Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Team buldingové akce – základní neopomenutelná filozofie

Pokud je náplň práce firmy převážně založena na kooperaci v týmu, není nikdy na škodu po vzoru moderních, západních společností jednou za čas udělat něco prospěšného pro vztahy jednotlivých kolegů a uspořádat team buildingovou akci.

 

Ve zkratce je nutné zažehnout všeobecný zápal pro práci v kolektivu. Team building už dnes není jen označením pro jednotlivé zájezdy a pobyty, popřípadě aktivity a hry, ale znamená i samotnou filozofii. Na druhou stranu nejde o to připravit zaměstnance o jejich vědomí individuality, ale jde o to optimálně všechny jednotlivé přednosti zaměstnanců přetavit ve všestranný tým, který se dokáže sám zorganizovat tak, aby jeho výkon byl co největší.

 

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Nic takového se nepodaří bez toho, aniž by samotní zaměstnanci na takových aktivitách podílet chtěli. A to je věc, na kterou se občas zapomíná. Velké společnosti, ty, ve kterých se například neznají pracovníci různých oddělení navzájem a vládne zde velké odosobnění a anonymita (typické pro open space kanceláře), totiž často team bulding pořádají tak trochu „pro prestiž“ nebo prostě proto, že se to tak ve firmách dělává, oznámení o akci se rozešle hromadným emailem a o účinek se nestarají. Je tedy důležité, aby nad správným chodem team buldingu měl dohled jak profesionál, tak i kvalitní firemní HR, který dokáže zaměstnance do takové činnosti motivovat a i je o ní správně informovat.

 

Nesmí se totiž zapomenout na fakt, že zaměstnanci jsou dospělí lidé, kteří se akce zúčastní víceméně dobrovolně a jejich ochota hrát mnohdy zdánlivě dětinské hry a přemýšlet nad týmovými úkoly, potažmo jejich nálada a chuť do aktivit, pak hodně ovlivní výsledek. Často se stává, že se podobné firemní akce nepovedou pro nedostatečně kvalitní dozor a pro nezájem samotných účastníků a celá společnost pak skončí například někde v restauraci, kde se lidé baví mezi sebou ve stejných skupinách, jaké si rozumí běžně v práci.

 

Důležité je i samotné načasování, ačkoli není samozřejmě na škodu pořádat podobnou akci pravidelně, jsou však i konkrétní ukazatele, které by majiteli firmy měli dát jasný signál, že je na čase team building uspořádat. Jsou to hlavně napjaté vztahy na pracovišti, apatie a nezájem zaměstnanců o projekty, problémy v komunikaci, stížnosti nebo klesající produktivita. Přece jen je součástí team buldingu i kromě utužování vztahů mezi zaměstnanci i utužování vztahů k zaměstnání jako takovému a zvyšování loajality k firmě.

 

Doporučuje se nechat si akci vést odborníky a nějaký team bulding pořádat jednou ročně. Veskrze je efektivnější pro firmy s menším počtem zaměstnanců, kde je semknutější kolektiv. Nikdy se ale nesmí zapomenout na poměr toho, co je hra a co je práce, co si zaměstnanec dělat přeje a co už ho obtěžuje a nakonec je vždy potřeba sledovat, zdali má akce výsledek a pokud ne, řešit důvod. 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!