Děláme podnikání jednodušší

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Nákup a prodej na internetu - druhy platebních metod

Obchodní transakce uskutečňované na internetu si během let získali řadu více či méně spokojených zákazníků. Důvodem vzrůstající poptávky po nákupu a prodeji na internetu jsou především nižší finanční a časové náklady.

 

Mám zájem o konzultaci/služby ALTAXO.
Jak Vás mohu kontaktovat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Na základě aktuálního průzkumu je nejoblíbenější metodou platby na internetu bankovní převod probíhající prostřednictvím internetového bankovnictví. Další metodou, která má své stále místo v žebříčku plateb při nákupu a prodeji na internetu je dobírka, přičemž v souvislosti s moderními metodami je její stálá popularita až zarážející.

 

Platební metody

Převody z účtů

Převody z účtů představují transakční proces, ke kterému potřebujete mít bankovní účet u některé z bank podnikajících v Česku. Převod financí bývá nejčastěji prováděn pomocí internetového bankovnictví, dále také prostřednictvím bankomatu či přímo na pobočce.

 

Rozlišujeme mezi off-line a on-line metodou.

 

Nevýhodou off-line metody je několika denní časová prodleva, a to především při transakci mezi odlišnými bankami. V případě on-line metody musíte počítat se složitějším a nákladnějším provozem.

 

Dobírka

Dobírka je způsobem platby při osobním odběru. V případě platby na dobírku má zákazník možnost si zboží fyzicky převzít a následně zaplatit. Pro obchodníky je tato metoda nevýhodná, protože za své zboží dostanou zaplaceno až s několikadenním zpožděním.

 

Hotovost

Zaplatit při nákupu na internetu hotovostí je možné jen v místě fyzického výdeje zboží. Obchodních sice získá peníze ihned, ale na druhé straně musí vynaložit další finanční prostředky na provoz výdejny a na správu hotovosti.

 

Platební karty

Platba prostřednictvím platebních karet je zákazníky hojně využívaná. Výše jednotlivé platby je omezena pouze nastavením karty. Pro obchodníky představují platby kartou náklady navíc. Banky si účtují poplatek z každé transakce, obvykle mezi 1 až 3 procenty. Další náklady představují měsíční poplatky a platby spojené s aktivací zákazníka.

 

Nákup na splátky

Nákup na splátky je zákazníky vyhledávaným způsobem vedoucím k získání žádané věci či služby. Obchodník získá prostřednictvím nákupu na splátky provizi za sjednaný úvěr. Nevýhoda- nejistota schválení úvěru a časová ztráta.

 

Elektronická peněženka

Elektronická peněženka funguje na principu virtuálního účtu nebo předplacené karty, na které má klient své peníze. K nejznámějším elektronickým peněženkám patří PayPal, PaySec, Paysafecard a MoneyBookers. Od sebe se většinou odlišují jen různě vysokými poplatky z transakcí.

 

Platební brána

Podstatou této metody je speciální brána propojená s internetovým bankovnictvím. Na rozdíl od běžného převodu z účtu na účet, dostává obchodník informaci o platbě okamžitě, prostřednictvím komunikačního rozhraní. Pokud má obchodník účet u banky, která systém poskytuje, získá peníze téměř ihned.

 

M-platba

M-platba probíhá prostřednictvím speciální brány, která je v současnosti nabízena již všemi operátory. Jednotliví operátoři mají na portálu Platmobilem.cz nastavené různé tarify. Obchodních odvádí z každé transakce určité procento. 

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!