Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Daň z nemovitosti

Pokud jste majitelem nějaké budovy nebo pozemku, musíte si ohlídat povinnost platit daně z nemovitosti. Povinnost platit daň z nemovitosti má každý vlastník a to bez ohledu na výši příjmu.

 

Za co zaplatíte daň z nemovitosti?

Daň z nemovitosti se dělí na dvě části – daň ze staveb a daň z pozemku.

Daň ze staveb musíte platit, pokud jste vlastníkem nemovitosti:

  • na kterou bylo vydáno kolaudační rozhodnutí nebo kolaudačnímu rozhodnutí podléhá.
  • která je podle dřívějších platných norem dokončená.
  • byl na ní vydán kolaudační souhlas nebo byla užívána již před vydáním kolaudačního souhlasu.
  • je způsobilá k užívání na základě oznámení stavebnímu úřadu nebo podléhá oznámení stavebnímu úřadu a již je užívána.
  • jedná se o byt nebo nebytový prostor, který je evidován v katastru nemovitostí.

Dani z pozemku podléhají všechny pozemky na území České republiky, které jsou vedeny v katastru nemovitostí.

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

 

Kdy podat daňové přiznání?

Daňové přiznání k dani z nemovitosti musíte podat do 31. ledna následujícího roku po roce, kdy jste nemovitost získali. V praxi to znamená, že pokud v únoru koupíte dům, na podání daňového přiznání máte skoro celý rok čas. Pokud přesto nestihnete podat přiznání včas, vystavujete se riziku, že vám finanční úřad naúčtuje pokutu z prodlení. Ta vám hrozí pokud se s daňovým přiznáním zpozdíte o více než 5 pracovních dnů. Každý den zpoždění se vám prodraží o 0,05 % z vyměřené daně. Minimálně však zaplatíte 500 korun a maximálně 5 % z částky, kterou byste měli za daň zaplatit. Pokuta vám samozřejmě hrozí i v případě, že zpozdíte s placením.

Daňové přiznání podáváte jen jednou. Znova ho musíte podat v případě, kdy dojde k nějakým změnám. Může jít například o změnu ve vlastnických právech nebo třeba o změnu ve výměře pozemku. Pokud se situace nezmění, další roky musíte jen včas zaplatit složenku, kterou vám finanční úřad pošle zpravidla v dubnu nebo květnu.

Daň z nemovitosti musíte uhradit do konce května. Jestliže částka, kterou máte zaplatit přesáhne pětitisícovou hranici, můžete si platbu rozdělit na dvě části. Tu první musíte stejně jako ostatní zaplatit do konce května, druhou pak do konce listopadu. Majitelé zemědělských pozemků nebo chovatelé ryb mohou s platbou první poloviny počkat až do konce srpna. Ale druhou půlku musí zaplatit také nejpozději na konci listopadu.

Daň z nemovitosti nemusíte platit, pokud je částka nižší než 30 korun. Daňové přiznání musíte i v tomto případě podat. Daň vám bude vyměřena, ale platit ji nemusíte.

 

Jak se daň počítá?

Výpočet daně z nemovitosti se provádí podle sazebníku, který je součástí zákona dani o nemovitosti. Částku, ke které se podle sazebníku dostanete, musíte ještě vynásobit základním eventuelně místním koeficientem. Místní koeficient si obce určují sami a v praxi to znamená, že za stejný pozemek můžete zaplatit v Aši úpně jinou částku než třeba v Ostravě.

Daňové přiznání můžete podat finančnímu úřadu osobně, elektronicky prostřednictvím datové schránky, pokud ji máte anebo klasickou poštou.

Vyplnit formulář daňového přiznání k dani z nemovitosti není zrovna jednoduché. Pokud si na něj netroufáte, nemusíte propadat panice. Stačí dojít na finanční úřad a většina úředníků vám s vyplněním pomůže. Na úřad si se sebou přineste doklady, které k nemovitosti máte. To znamená zejména výpis z katastru nemovitosti a doklad o nabytí nemovitosti (například notářsky ověřenou kupní nebo darovací smlouvu). 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!