Konsolidovaná účetní závěrka slouží k vykazování majetkových podílů. Jde o účetní uzávěrku, která slučuje stav majetku a závazků a dosažené hospodářské výsledky mateřského podniku s jeho podílovou účastí v ostatních podnicích, které kontroluje nebo v nich má podstatný vliv.
Konsolidovaná účetní závěrka vzniká především pro účely vlastníků (společníci, akcionáři, podílníci). Tito lidé se zajímají ne o to, zda investice byla úspěšná, ale jejich hlavním zájmem je, kam bylo investováno a jaký výnos to pro ně a pro podnik znamená. Čím více podnik investuje a čím jsou vyšší aktiva, do kterých bylo investováno, tím více jsou informace pro vlastníky důležité.
Konsolidovaná účetní závěrka obsahuje:
konsolidovanou rozvahu
konsolidovaný výkaz zisku a ztrát
přílohu
K sestavení konsolidované účetní závěrky slouží tyto tři metody:
metoda plné (globální, úplné) konsolidace
metoda poměrné konsolidace
metoda ekvivalence
Volba metody, jak je závěrka sestavena, se odvíjí od tzv. míry vlivu, přičemž je dobré přihlížet také k míře účasti. Míra účasti je dána podílem vlastníka na základním kapitálu podniku.
Míra vlivu vyjadřuje podíl na rozhodování a existují tři typy:
rozhodující vliv,
Rozhodující vliv ukládá mateřskému podniku ovládat finanční a provozní politiky dceřiného podniku tak, aby měl na tom užitek. Existuje vztah mateřský podnik a dceřiný podnik, zároveň mají obě společnosti svou právní subjektivitu, vedou účetnictví a zveřejňování účetních výkazů bývá za jeden celek. Předkládají se souhrnné konsolidované účetní výkazy nejčastěji za použití metody plné konsolidace.
podstatný vliv
Podstatný vliv je v podniku, který drží 20 % - 50 % hlasovacích práv. Existuje vztah investor – přidružený podnik. Investor má pravomoc účastnit se rozhodování o finančních a provozních politikách přidruženého podniku, ale nemůže jej ovládat. Při podstatných vlivech se používá k výkaznictví metoda ekvivalence.
vyrovnaný vliv
Nastává v případě, že se dva či více spoluvlastníků dohodnou na společném podnikání tak, aby oba měli stejný rozhodovací vliv. Vztah, který zda vzniká, se označuje jako spoluovládající – společné podnikání. Spoluvlastníci mají povinnost vykazovat svoji účast ve společně ovládaném podniku metodou poměrné konsolidace nebo metodou ekvivalence.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy