V globalizovaném světě není neobvyklé, pokud pracujete nejen v Česku, ale i v zahraničí, případně jen v zahraničí a bydlíte, tedy příjem zdaníte, v České republice. Výdělečná činnost v zahraničí samozřejmě podléhá zdanění dle místních zákonů, včetně případné úhrady zdravotního a sociálního pojištění ve výši podle konkrétního státu, a to bez ohledu na to, zda jde o brigádu, podnikání nebo pracovní poměr.
Nedoporučujeme příjmy ze zahraničí tajit, neboť mezinárodní spolupráce v daňových otázkách je poměrně intenzivní.
Při podání daňového přiznání v ČR je nutno uvést příjmy z celého světa za daný kalendářní rok, přestože už třeba byly zdaněny v zahraničí. Může tedy nastat situace, kdy je nutno jeden příjem zdanit dvakrát – jednou v zahraniční a jednou v ČR.
Česká republika má s mnoha státy smlouvu o zamezení dvojího zdanění – cílem je tedy zajistit, aby byla hrazena jen jedna daň z příjmu.
Přehled zemí, se kterými má ČR sjednanou takovou smlouvu je k dispozici na webu Ministerstva financí
(http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/prehled_smluv.html).
V takovém případě se celková uplatněná daňová sazba se řídí sazbou českou. Např. pokud v konkrétní zemi je daň z příjmů 10 %, a v ČR je tato sazba 15%, je nutno v rámci českého daňového přiznání tzv. dodanit zbývajících pět procent.
Povinnost podat daňové přiznání vzniká podnikateli, pokud má v ČR příjmy vyšší než 15 000 Kč ročně včetně |příjmů z činnosti v zahraničí.
Základním klíčem k tomu, jak se vyhnout dvojímu zdanění je podnikat v zemi, se kterou má Česká republika smlouvu o zamezení dvojího zdanění, a tato smlouva je již účinná (skutečně se již aplikuje), protože pokud smlouva vůbec neexistuje, je nutno v každém případě zaplatit daň dvakrát. Pakliže smlouva o zamezení dvojího zdanění existuje, je nutno postupovat při zdanění příjmů ze zahraničí podle konkrétní smlouvy a to znamená, že příjmy jsou buď vyjmuty ze zdanění v ČR nebo se započtou.
Pokud jde o daňově uznatelné výdaje, podnikatel může zvolit, zda bude uplatňovat paušální výdaje (ve výši dle oboru činnosti) nebo skutečné výdaje.
Z příjmů ze zdrojů v zahraničí byste měli v Česku zaplatit zdravotní a sociální pojištění, jako by to byly příjmy z ČR – jednoduše se veškeré příjmy sečtou, bez ohledu na jejich původ a stanoví se výše povinnosti k úhradě zdravotního a sociálního pojištění.
Příjmy v zahraniční měně je nezbytné přepočítat na české koruny a to jednotným kurzem dle průměru kurzů České národní banky vždy k poslednímu dni každého kalendářního měsíce v průběhu kalendářního roku.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy