Pasiva neboli zdroje krytí zahrnují vklady, závazky a výsledky hospodaření. Jsou peněžním vyjádřením hodnoty aktiv a vykazují se v rozvaze, která se standardně sestavuje na začátku i na konci účetního období. Naproti pasivům se zobrazují aktiva a celá rozvaha by tak měla být v rovnováze. Jestliže je znázorněna v T-formě, pasiva najdete na pravé straně - v druhém vertikálním sloupci. Možné je rovněž jejich horizontální zachycení.
Pasiva se v podniku dělí na dvě hlavní skupiny, a to na vlastní a cizí kapitál. Vlastní kapitál představuje tu část majetku, kterou do svého podnikání vložili sami zakladatelé společnosti a společníci, dále jejich zisky vzniklé v minulých účetních obdobích a z běžného období a fondy, které se z těchto zisků vytvářejí. Druhý zmíněný - cizí kapitál - představuje zejména závazky, které podnikatel může mít vůči svým zaměstnancům, dodavatelům, bankám a institucím veřejné správy. Poměr vlastního a cizího kapitálu by měl být ve prospěch toho vlastního. Zatímco vlastní kapitál je nevratný, cizí setrvává v podniku jen po omezenou dobu.
Pasivní účty najdete v několika třídách účtové osnovy. Jedná se o vybrané účty 2. účtové třídy - finanční účty (krátkodobé úvěry, akcie, dluhopisy), dále o účty 3. účtové třídy - zúčtovací vztahy (závazky z obchodních vztahů, závazky k zaměstnancům, zúčtování s institucemi sociálního a zdravotního pojištění, daně, závazky ke společníkům, výnosy a výdaje příštích období). Celá pasivní je 4. účtová třída - kapitálové účty a dlouhodobé závazky, do které patří například základní kapitál, fondy, nerozdělené zisky a neuhrazené ztráty, rezervy, bankovní úvěry nebo emitované dluhopisy. Jedná se tedy o zdroje dlouhodobého charakteru, které může podnikatel využívat.
Jestliže cizí zdroje výrazně převýší zdroje vlastní, zvyšuje se zadluženost podniku a ten tak může přijít o obchodní partnery, kteří budou hledat někoho, u kterého je nižší riziko neuhrazení závazků.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy