Zákon o účetnictví udává povinnost účtovat o obchodních operacích, které vzniknou v zahraničí, jak v českých měnách, tak i zahraničních. Ke dni uskutečnění účetního případu může účetní jednotka použít, pro přepočet cizí měny na českou měnu, denní kurzy podle České národní banky. Také je možnost použití pevných kurzů.
Kurzové rozdíly vznikají v praxi na základě časového nesouladu mezi okamžikem vzniku pohledávky a okamžikem její úhrady. Tyto kurzové rozdíly vznikají vlivem kolísání kurzů měn a ovlivňují hospodářský výsledek. Účtují se na výsledkové účty prostřednictvím nákladových a výnosových účtů.
Použití účtů:
Účet 563 – kurzové ztráty.
Účet 663 – kurzové zisky.
Kurzové rozdíly je možné členit podle období jejich vzniku:
1. Vznikají v průběhu účetního období při vypořádání položky vedené v cizí měně.
2. Vznikají k rozvahovému dni. Zde je nutné k rozvahovému dni přepočítat hodnotu cizích měnových položek aktuálním kurzem.
Úkolem opravných položek k pohledávkám je upravit ocenění majetku v případě, že se při jeho inventarizaci prokáže, že tržní cena majetku je přechodně nižší, než je cena, v níž je majetek zachycen v účetnictví. Hodnotí se zde zejména pohledávky po lhůtě jejich splatnosti. U nich dochází k možné existenci rizika, že nebudou dlužníkem v plné jejich výši uhrazeny.
Při operaci s těmito opravnými položkami je nezbytné rozlišit účetní a daňové hledisko těchto položek.
Opravné položky (zákonné) se vytvářejí k pohledávkám za dlužníky v konkurzním a vyrovnávacím řízení a dále k nepromlčeným pohledávkám, které jsou zaúčtovány v účetnictví a jsou splatné po 31. 12. 1994.
Při účtování opravných položek k pohledávkám se požívají tyto účty:
Účty 558 a 559 – Tvorba a zúčtování zákonných opravných položek v provozní činnosti.
Účet 391 – Opravná položka k pohledávkám.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy