Dle Zákona o účetnictví (Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví) je účetní jednotka povinna vést účetnictví v české měně. Pokud tedy účetní jednotka např. obchoduje se zahraničními dodavateli nebo odběrateli, musí pohledávku či závazek přepočítat dle zvoleného kurzu do české měny.
Přepočet se provádí u:
pohledávek a závazků,
cenných papírů, derivátů a cenin,
podílů v obchodních společnostech,
opravných položek a rezerv, v případě že jsou závazky a majetek vedeny v cizí měně.
Důležitým je také okamžik přepočtu cizí měny na českou korunu. Účetní jednotka musí měnu přepočítat k okamžiku uskutečnění účetního případu a ke konci rozvahového dne nebo k jinému okamžiku sestavení účetní závěrky.
Účetní jednotka se může sama rozhodnout, jaký typ kurzu použije. Vybírat může z těchto možností:
Aktuální denní kurz České národní banky (dále jen „ČNB“)
V případě, že účetní jednotka použije aktuální denní kurz ČNB, musí se dále rozhodnout o tom, zda použije kurz vyhlášený ke dni uskutečnění účetního případu nebo kurz, který ČNB vyhlásila k předcházejícímu dni.
Pevný kurz
Pevný kurz si účetní jednotka stanovuje sama na základě kurzu ČNB a je platný po určité časové období (např. na měsíc nebo na čtvrt roku). Pevný kurz je roven kurzu ČNB k 1. dni období, na který se vyměřuje.
Kurz, za který jsme valuty nakoupily nebo prodaly
Na konci účetního období má účetní jednotka povinnost v rámci účetní závěrky provést přepočet všech položek v cizí měně aktuálním kurzem ČNB, porovnat s hodnotou vedenou v účetnictví a případné kurzové rozdíly zaúčtovat na příslušné nákladové a výnosové finanční účty.
Podle charakteru členíme kurzové rozdíly na:
Kurzový zisk – vzniká, když je aktuální kurz nižší než kurz v okamžiku uskutečnění účetního případu. Kurzový zisk účtujeme ve prospěch účtu 663.
Kurzovou ztrátu – vzniká, když je aktuální kurz vyšší než kurz v okamžiku uskutečnění účetního případu. Kurzovou ztrátu účtujeme na vrub účtu 563.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy