Děláme podnikání jednodušší

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Co je to daňový ráj? Proč sem firmy umísťují svá sídla?

O „daňovém ráji“ posloucháme v poslední době díky pádu kyperské ekonomiky stále častěji. Oč přesně jde a proč právě sem firmy umísťují svá sídla?

Daně se snažíme platit co nejmenší

Mám zájem o konzultaci/služby ALTAXO.
Jak Vás mohu kontaktovat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Daně jsou v životě společnosti vždy okolností nemilou. Logicky se každá společnost snaží vyhnout se této povinnosti, co nejvíce to lze, nebo snížit svou daňovou zátěž na minimum. Česká republika patří k zemím, kde je daňové zatížení poměrně značné, a to, i když je u moci pravicová vláda, takže se zde firmy tradičně „prohnou“. Právě přesunutí sídel firem do tzv. daňových rájů a vytvoření tzv. off shore společnosti bývá jedním z řešení, jak ušetřit nemalé prostředky.

 

Daňový přístav

Pojem „daňový ráj“ pochází z anglických výrazů „tax heaven“ a v dalším významu znamená také daňový přístav, či daňové útočiště. Jako daňové ráje jsou označovány země, ve kterých jsou udělovány velmi nízké nebo nulové daně z příjmů a z majetku. Velmi často se jedná o země ostrovní, jako je právě zmíněný Kypr, dále je to Monako, Andorra, Bahamy, nebo Bermudy. Jako daňové ráje bývají někdy mylně označovány státy, které nabízejí pouze malé nebo velmi nízké daňové zatížení. Skutečný daňový ráj toho však poskytuje mnohem více – jde hlavně o výrazné zjednodušení administrativy, snadné zakládání firem, stabilní právní prostředí a zkrátka se snaží podnikatelům zjednodušit život co nejvíce to lze. Někteří podnikatelé se také uchylují do daňových rájů v obavě o svou bezpečnost.

 

Vyhledávaná je i anonymita

Pro zemi, ze které však podnikatel pochází, to však znamená, že nemá žádné údaje o firmě, která na jejím území podniká, stejně jako příjmy z daní. Právě kvůli této anonymitě (firmu nelze vyhledat v obchodním rejstříku) některé firmy do daňových rájů přisunují svá sídla. Na některé společnosti se sídlem mimo naši republiku je ale tak pohlíženo jako na neseriózní, neboť v případě konfliktu s takovou firmou je vymahatelnost právě velmi malá. 

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!