Pokud účetní jednotce vznikne škoda nebo přebytek, musí ho zaúčtovat. O mankách hovoříme tehdy, když skutečný stav je nižší než stav vykázaný v účetní knize. U přebytků je to přesně naopak. Za manka se však nepovažují ztráty v rámci norem stanovených úbytků, které jsme si na začátku účetního období stanovili.
Manka se standardně účtují do nákladů. Zároveň však mohou být připsána k úhradě - například zaměstnanci, o kterém víme, že manko způsobil. Manka většinou vznikají jako provozní nebo finanční. Provozní manka se týkají majetku, finanční jsou zjištěna přímo na pokladně. Do provozních mank tak můžeme zařadit škody na dlouhodobém i oběžném majetku. V případě oběžného se jedná o manka na materiálu, výrobcích nebo zboží, která sahají nad normu přirozených úbytků. Patří sem také škody, které způsobil neznámý pachatel nebo živelná pohroma (požáry, povodně). K účtování mank se používá 5. účtová třída a standardně také 54. účtová skupina.
Manko není předmětem DPH. Jestliže můžete prokázat, že nedošlo k dodání zboží podle zákona o DPH, nevzniká povinnost přiznat daň.
Přebytky mohou vznikat ve stejných oblastech jako manka. Účetní jednotka se tak setkává s přebytky z provozní, finanční a mimořádné činnosti. Přebytek účtujeme v 6. účtové třídě - ve výnosech a zároveň jako přírůstek na vhodném účtu (pokladna, bankovní účet, zásoby atd.). Obvykle se pro jejich účtování používá 68. účtová skupina a účet Mimořádné výnosy. Přebytky nejsou v účetnictví tak časté jako manka.
Manka a přebytky ve většině případů není možné vzájemně kompenzovat. Vyrovnávat se smějí pouze tehdy, když prokážeme, že došlo k neúmyslné záměně (například u podobných materiálů, zboží atd.). Zde je vyrovnání stoprocentní a prakticky se nemusí nic řešit. Pokud jsou manka a přebytky v rozdílné výši, musíme je vždy účtovat samostatně. Pro vyrovnání mank a přebytků je potřeba dodržet také podmínku, že manko i přebytek vznikly ve stejném účetním období. Jinak není vyrovnání možné.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy