Jedna z dalších daní, o kterou byste se měli zajímat, když podnikáte je DPH nebo-li daň z přidané hodnoty. Víte, kdy pro vás platí povinnost DPH platit?
Daň z přidané hodnoty patří mezi takzvané nepřímé daně a platí se od roku 1993. Od té doby je významnou částí státního rozpočtu a její sazby prošly několika změnami. V současné době má sazba DPH dvě hodnoty, sníženou a základní. Snížená je sazba je stanovena
na 14 % a základní na 20 %. Lze předpokládát, že v budoucnu dojde ke sjednocení a budeme platit sazbu jednotnou.
Většina zboží se momentálně prodává se základní sazbou. Vyjímkou jsou potraviny, rostliny, dětské pleny, knihy a časopisy, některé zdravotnické potřeby nebo třeba palivové dřevo – za tyto věci zaplatíte DPH 14 %. Snížená sazba se také týká většiny služeb, například ubytování, hromadné doprava, pohřebnictví, ale také sauny nebo třeba kadeřnictví. Odvody za daň z přidané hodnoty tvoří zhruba jednu třetinu veškeré částky, kterou občané na daních zaplatí.
Kdo platí DPH?
Plátcem daně z přidané hodnoty se můžete stát buď dobrovolně nebo se na vás vztahuje zákonná povinnost.
Povinnost platit daň z přidané hodnoty se vztahuje na všechny podnikatele, kteří mají roční obrat vyšší než 1 milion korun. DPH se nevyhnete ani v pokud jste členem sdružení, ve kterém je některý z členů plátcem DPH. Ohlídat své povinnosti ohledně DPH byste si měli i v případě, že obchodujete se zahraničím. Daň z přidané hodnoty musíte platit, pokud v jiném členském státě Evropské Unie nakoupíte zboží za více než 326 tisíc, nebo když využijete služeb zahraniční osoby registrované k DPH jinde než v ČR, která nemá v ČR provozovnu nebo jde o osobu bez sídla podnikání, provozovny nebo místa pobytu v některé ze zemí Evropské unie, i když není registrována k DPH.
Placení se také nevyhnete, pokud naopak vy poskytnete své služby v jiném členském státě, v případě, že povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci služby a z dalších důvodů uvedených v § 94 zákona o DPH.
Plátcem DPH se také můžete stát dobrovolně. Rozhodnutí, jestli se k DPH přihlásíte dobrovolně, byste měli důkladně zvážit a předem vše propočítat. Svou roli hraje to, jestli máte v plánu nakupovat zboží více od plátců nebo neplátců DPH a kdo budou vaši cíloví zákazníci.
Registrace k dani z přidané hodnoty se vám vyplatí v případě, že budete nakupovat zboží nebo služby od plátců DPH. Od ceny zboží si můžete odečíst DPH a zboží vás díky tomu přijde levněji. Pokud budete mít vyšší uskutečněné výdaje než příjmy, nebudete finančnímu úřadu DPH odvádět, ale naopak on vrací peníze vám.
Rozhodnutí platit DPH pro vás nebude správným krokem, když nakupuje zboží nebo služby od neplátců daně z přidané hodnoty. Zboží by se vám po zdanění mohlo prodražit.
Znalost zákona o DPH by neměli podcenit ani neplátci. Spousta začínajících podnikatelů – neplátců DPH - chybuje například v tom, že na zboží vystavují daňový doklad, kde DPH rozepíší. Za tuto chybu vám může být uložena pokuta.
Každý plátce DPH má povinnost pravidelně podávat finančnímu úřadu hlášení k dani - přiznání. Hlášení k dani z přidané hodnoty musí plátce podat jednou čtvrtletně nebo měsíčně a to nejpozději do 25. dne kalendářního měsíce, který následuje po uplynutí čtvrtletí.
Ať už máte povinnost platit DPH nebo jste se přihlásili k platbě dobrovolně, přibudou vám účetní povinnosti. Musíte vést daňovou evidenci k dani z příjmu a navíc ještě evidenci pro účely zákona o DPH, která musí obsahovat všechny potřebné a zákonem stanovené údaje, které jsou důležité pro stanovení daňové povinnosti.
Pokud si na vedení daňové evidence netroufáte nebo na ni nemáte čas, určitě se obraťte na nějakou zkušenou účetní. Ta vám veškeré povinnosti ohlídá a vy si tak ušetříte spoustu starostí, které s sebou nutnost platit DPH nese.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy