Znamená, že pro právnickou nebo fyzickou osobu plní pracovní úkoly jiná OSVČ. Na tom by možná nebylo nic špatného, kdyby:
Švarcsystém u nás nikdy nebyl oficiálně schválen, ale ani přímo zakázán. V letošním roce tedy došlo k novelizaci zákona a švarcsystém je zakázán. V případě, že kontrola zjistí, že jste účastníky švarcsystému – ať už jako zaměstnavatel nebo zaměstnaná osoba, pokutě se nevyhne ani jedna strana. Pro zaměstnance (rsp zaměstnané OSVČ) to může být až 100 000 Kč a zaměstnavatele je to hladina od 250 tisíc až po 10 milionů Kč. Náhradou za tento systém však budou legální smlouvy a to: dohoda o provedení práce nebo práce na dobu určitou.
Jistou jinou formou existujícího švarcsystému je outsourcing. Outsourcing znamená pořízení pracovních sil přes outsourcingovou agenturu, tudíž se zaměstnavatel nebo firma opět vyhne zaměstnávání pracovníků. Někdy je velmi těžké rozlišit mezi švarcsystémem a outsourcingem.
Jak lze poznat švarcsystém?
Ovšem existují i vyjímky – jako jsou například sezónní práce. Ačkoliv několik záchytných bodů k definici švarcsystému existuje – spoléhat se na ně nemůžeme, protože kontroloři mohou mít jiný názor.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy