Pokud vyšlete svého zaměstnance na služební cestu, náleží mu vždy podle zákona příspěvek na stravování. Víte, jak se tento příspěvek vypočítává?
Zaměstnance můžete vyslat na služební cestu po České republice, tak po cizině. Příspěvky na stravování je přitom třeba vyplácet v obou případech – jde o kompenzaci nákladů zaměstnance, který se nemůže stravovat ve svém domově. Jako pracovní cestu definuje zákoník práce takto: „pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce“, zahraniční pracovní cestu tak, že „zahraniční pracovní cestou se rozumí cesta konaná mimo území České republiky“. Na tzv. diety má přitom nárok kterýkoliv zaměstnanec, který na pracovní cestu jede. Ještě než se zaměstnanec na pracovní cestu vypraví, je povinen vyplnit tzv. cestovní příkaz. V něm se uvede plán cesty, tedy plánovaný počátek cesty, plánovaný čas překročení státních hranic a plánovaný návrat. Podle tohoto cestovního příkazu mají být zaměstnanci vypláceny zálohy na služební cestu, kterou po skončení cesty musí zaměstnanec vyúčtovat.
Sazby stravného jsou přitom dány zákonem, liší se podle toho, kolik který den zaměstnanec na pracovní cestě strávil, pakliže strávil celý den, platí se na tento den plná částka, pokud je zde méně než 18 hodin a více než 12 hodin, tato částka se krátí, pakliže je pracovní cesta kratší než pět hodin, zaměstnanec nemá nárok na stravné. Speciální sazby jsou poskytovány na cesty do zahraničí. Tyto sazby se mění podle rozhodnutí ministerstva financí, které je upravuje podle informací českých zastupitelských úřadů. Počítá se v dolarech, nebo euro podle toho, která měna je v konkrétním prostředí akceptována.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy