Již několik let mají samostatně výdělečné osoby možnost sami se rozhodnout, zda povedou daňovou evidenci či pouze evidenci příjmů a závazků a budou si výdaje stanovovat paušálně, tedy procentem z příjmů. Způsob stanovení výdajů paušálně je pro podnikatele velmi jednoduchý a výhodný. Hlavní výhodou paušálních výdajů je skutečnost, že na rozdíl od vedení standardní daňové evidence, nemusíte shromažďovat doklady o příjmech a výdajích a dále je zpracovávat.
K dalším výhodám paušálních výdajů můžeme zařadit:
úspora času,
jednoduchost (není nutné platit účetní či poradce),
nemusíte přemýšlet nad tím, zda je výdaj daňově uznatelný nebo ne,
ke stanovení výdajů vám postačí pouze zákon o daních z příjmů.
Výdaje stanovené paušálně jsou výhodné zejména pro ty podnikatele, kteří mají skutečné náklady nižší než stanovené paušálem. A dále také pro ty, u kterých se skutečné výdaje pohybují na hranici paušálních, protože paušální výdaje nejsou náročné na čas, administrativu a nepodléhají kontrole finančních úřadů.
V případě, že chcete výdaje stanovit paušálem, je nutné vést přehled:
peněžních i nepeněžních příjmů, které vám jste obdrželi v hotovosti, nebo vám byly zaslány na účet, a to v období od 1. 1. do 31. 12.,
pohledávek, které souvisejí s podnikáním nebo jinou samostatnou výdělečnou činností a které trvají k 31. 12. (k pohledávkám je důležité archivované doklady),
pokud jste plátci DPH, musíte vést evidenci k DPH a archivovat daňové doklady.
Výdaje stanovené paušálně nemůžete uplatnit v případech:
kdy příjmy a výdaje účastníků sdružení bez právní subjektivity nejsou rozděleny rovným dílem,
kdy příjmy a výdaje nejsou rozděleny mezi spoluvlastníky podle spoluvlastnických podílů,
u podílů na zisku společníků veřejných obchodních společností a komplementářů komanditní společnosti.
Paušální výdaje stanovíme procentem podle druhu příjmů. Výši paušální výdajů naleznete v zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, § 7 Příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy