Děláme podnikání jednodušší

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Jak je možné ukončit podnikání?

Podnikání se vám nevydařilo a vy si říkáte, že je třeba ho ukončit? Nebo se chcete zbavit pouze určité firmy, která je na vaše jméno napsána? Víte, jak správně ukončit činnost firmy?

Statistiky jsou neúprosné – prvních pět let činnosti přežije méně než polovina všech registrovaných subjektů. Současně je u nás registrováno mnoho firem, ale pouze menší část z nich vykazuje jakoukoliv činnost. Pokud je na tom tedy vaše firma nedobře, je vhodné její činnost ukončit. Pokud však firmu rušíte z jiných důvodů, například protože jste získali výhodnou pracovní nabídku, nebo protože na podnikání nemáte z nejrůznějších jiných důvodů čas, pak můžete uvažovat o pozastavení živnosti. To se v mnoha případech může vyplatit. Nepřijde vás totiž ani na korunu a navíc můžete živnost kdykoliv v budoucnu obnovit a začít podnikat bez úmorného oběhávání úřadů.

Zrušení podnikání u OSVČ

Pakliže podnikáte jako OSVČ, je zrušení podnikání poměrně snadné. Stačí se osobně dostavit na živnostenský úřad, kde požádáte o zrušení živnosti. Případně můžete zajít na Czech Point, či odeslat osobní dopis, nebo využít formuláře ministerstva průmyslu a obchodu.

Zrušení podnikání u společnosti s ručením omezeným

Poněkud složitější je situace tehdy, pokud chcete rušit společnost s ručením omezeným a to i tehdy, pakliže společnost končí dobrovolnou cestou. Pokud se vy a vaši společníci rozhodnete, že chcete společnost ukončit, je třeba ze svého kruhu (případně jednatele společnosti) vybrat jednoho, který bude fungovat jako tzv. likvidátor. Likvidátor má za úkol pouze společnost ukončit a nemůže již uzavírat jejím jménem nové smlouvy. Likvidátor musí vydat oznámení o ukončení společnosti v Obchodním věštníku a takto vyzvat veškeré věřitele, aby se přihlásili ke svým pohledávkám. Zároveň požádá o výmaz společnosti rejstříkovému soudu. Pakliže se přihlásí příliš mnoho věřitelů a společnost je předlužená, podává likvidátor návrh k soudu na vyhlášení konkurzu. 

© 2015, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!