Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Mezinárodní obchod

Když se řekne světová ekonomika, společnost si představí nepřehlednou změť všemožných finančních toků, putujících ze státu do státu bez hlubšího smyslu, co na tom, že nebýt komiky, žili bychom chaosu, který si ani nedovedeme představit. Cílem tohoto článku bude přiblížit čtenáři světovou ekonomiku a s ní spojený mezinárodní obchod blíže a hlavně srozumitelně.

Světová ekonomika se obecná skládá ze všech variant vzájemného působení lidí, podniků a vlád přes hranice států. Role ekonomiky tak není jen v nákupu zboží z ciziny, nebo v dovolené, ekonomika bezprostředně zasahuje i do digitálního světa, přes který jsou uzavírány zahraniční obchody apod. V podstatě platí, že cokoliv překročí mezinárodní hranice, ať už se jedná o zboží, či službu, stává se to součástí mezinárodního obchodu. V mezinárodním obchodu ať chceme, nebo ne, je bohatství. Bohatství je v tomto smyslu definováno, jako něco co určitá osoba vlastní – cenné papíry, nemovitosti aj. Toto bohatství bývá často předmětem srovnávání. Srovnávání úrovně bohatství ve světě. Úrovně bohatství se pak definují dle životních nákladů mezi jednotlivými zeměmi. Z toho důvodu ekonomové přišli s návrhem srovnání měny, dle jednotlivé kupní síly. Postupuje se způsobem, kdy se posuzuje zboží a služby, které lidé nakupují ve svém každodenním životě v formě ceny. Tyto ceny se následně porovnávají mezi jednotlivými zeměmi a vzniká spolehlivější směnný kurz, tzv. parita kupní síly. Časopis The Economist přišel s trefným příkladem Big Mac indexu, kde porovnával dobu za kterou si na hamburger lidé vydělají. Například v Nairobi trvá dělníkovi 3 hodiny, než si vydělá na hamburger, zatímco v USA, či Tokiu, to zaměstnanci trvá 10 minut.

Základní myšlenkou mezinárodního obchodu je tedy provázanost zemi a to jak každá země produkuje zboží a služby, které se potřebují doma, nebo se vyvezou do ciziny. Peníze utržené za export se pak investují do nákupu dalšího zboží, či služeb. V podstatě jediný rozdíl, mezi vnitrostátním a mezinárodním obchodem je užívání cizích měn. Za zboží překračující hranice se tak platí jakákoli mezinárodně přijímaná cena.

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

A proč vlastně jít do rizika mezinárodního obchodu? Dobrým důvodem je historická sláva například starověkého Řecka, či renesanční Itálie, které se otevřeli mezinárodnímu obchodu. Jde o to, že státy, které otevřely dveře do světa si zajistili prosperitu.Otevřou-li dnes bohaté země své hranice mezinárodnímu obchodu podpoří tím i hospodářský růst v rozvojových zemích, což je ku prospěchu, neboť obyvatelé rozvojových zemí začnou více vydělávat a nakupovat tak zboží z průmyslově vyspělých států.

Starověké Řecko a renesanční Itálie byly dobrým příkladem proč provozovat mezinárodní obchod. Příkladem co se stane, když se země před mezinárodním obchodováním uzavře, nebo jej hodně omezí je USA 20.-30.let minulého století, kdy Američané vytyčily celní bariéry na ochranu místních producentů. Ostatní země jako reakci přijaly stejná opatření, což vedlo k rapidnímu poklesu mezinárodního obchodu a svět vstoupil do dlouhého období hospodářského úpadku. 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!