Přeměna obchodní společnosti s sebou vždy nese několik výhod a nevýhod. Pod tento pojem se současně také schovává hned několik procesů, ke kterým dochází při právním spojování či rozdělování podniků. Pod přeměnou společnosti si často můžete představit i pouhou změnu právní formy. Rychlá přeměna společnosti není jednoduchou záležitostí, ale i ta může být vyřešena. Každá přeměna se však skládá z několika kroků, kterými si všechny firmy musí projít.
Možnosti přeměny společnosti
Avšak do samotné přeměny lze zařadit hned několik procesů, z nichž si každá společnost může vybrat nejlepší variantu. Mezi hlavní typy přeměn společnosti patří fúze, která se může řešit buď sloučením nebo splynutím, rozdělení firmy, převod jmění společníka, změna právní formy nebo přeměna v případě likvidace a insolventního řízení.
Fúze
Fúzi lze uplatnit hned v několika formách při přeměně vašeho podniku. První je fúze sloučením vaší obchodní společnosti s jinou, jemuž předejde zrušení bez likvidace. Všechny práva, povinnosti včetně jmění přejde na jinou obchodní společnost. U typu fůze splynutím dojde k zániku dvou nebo víc společností a vznikne zcela nová společnost. Dělí se na fúze vnitrostátní a přeshraniční. Která se uzavírá s jednou nebo více korporací za hranicemi České republiky.
Rozdělení
Při rozdělení obchodní společnosti můžou mít vlastníci také na výběr. Vznikají při něm buď zcela nové obchodní společnosti, nebo se rozdělením může odštěpit jen část společnosti. Při rozdělení dochází ve většině případů k zániku obchodní společnosti. Rozdělená společnost dále funguje bez dalších problémů a závislosti na předešlé společnosti. Společníci předešlé firmy se mohou stát vedoucími nástupnických společností. Rozdělované, nástupnické, ale i zanikající obchodní společnosti mají stejnou právnickou formu. Při procesu odštěpení části obchodní společnosti dochází k přechodu vyčleněné části jmění na již existující nebo nově vznikající obchodní společnost. Členové rozdělované obchodní společnosti se mohou stát společníky nebo členy nové vznikající společnosti. Právní formu přebírá určitá část společnosti po dosavadní společnosti.
Převod jmění na společníka
Převodem jmění na společníka dochází především k celkové změně působení společníků v obchodní společnosti.
Změna právní normy
Při změně právní normy právnická osoba nezaniká ani nepřechází její jmění na jiného právního zástupce. Dochází pouze k přeměně vnitřních právních poměrů. Obchodní společnost může změnit svoji právní normu změnit na jinou.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy