Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Co musí obsahovat pracovní smlouva?

Hodláte si najmout zaměstnance? Pak byste neměli zapomenout s najatým zaměstnancem sepsat pracovní smlouvu. Práce na černo je postižitelná a penalizovaná a dobrá pracovní smlouva může konec konců ochránit i vaši firmu. Co vše by tedy pracovní smlouva měla zahrnovat?

Pracovní smlouva musí být uzavřena písemně

Pracovní smlouva by měla být podepsána se zaměstnancem ještě před tím, než nastoupí do práce. Právě okamžik podepsání smlouvy se považuje za okamžik založení pracovního poměru. Pracovní smlouva musí být uzavřena písemně a její neuzavření může zadat důvod pro sankcionování firmy až do výše 10 milionů. V první řadě musí smlouva obsahovat celou řadu informací o obou stranách, které smlouvu uzavírají, tedy o firmě a o zaměstnanci tak, aby bylo možné oba subjekty bez potíží identifikovat.  

Smlouva musí obsahovat datum, druh práce a míst

Smlouva musí obsahovat přesný popis druhu práce, který bude zaměstnanec vykonávat. Tomu je třeba věnovat dostatečnou pozornost a práci velmi dobře specifikovat, popsat všechny úkoly, které má zaměstnanec na starosti. Ze smlouvy musí být zaměstnanci naprosto jasné, co vše po něm může zaměstnavatel požadovat. Pakliže by nastaly nějaké změny v pracovním zařazení, jde o důvod pro změnu pracovní smlouvy. Dále zákoník práce udává, že smlouva musí obsahovat místo, nebo místa výkonu práce. To je důležité pro případ přeložení zaměstnance na jiné místo. Poslední nutná podmínka pro to, aby byla pracovní smlouva platná, je určení data nástupu do práce. Pakliže by zaměstnanec tento den do práce nenastoupil a přitom by nenastaly žádné objektivní překážky, zaměstnavatel může od smlouvy odstoupit.

Mám zájem, jak si mohu objednat?

Volejte: +420 607 044 665

Pište na: info@altaxo.cz

Smlouva může obsahovat údaj o platu

Pracovní smlouva může obsahovat a velmi často obsahuje plno dalších údajů, jako například počet dnů dovolené, informace o platu a o odměnách, údaj o tom, zda jde o smlouvu na dobu určitou, nebo údaje o výpovědních lhůtách. 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!