O prodeji ze dvora uvažuje především ten, kdo má již malé hospodářství a rád by si prodejem produktů tzv. přebytků něco přivydělal a přitom se mu nechce investovat zbytečně do pronajímaných prostor, nebo nasmlouvávat distributory a jiné mezičlánky řetězce vedoucího k zákazníkovi.
Prodej přímo ze dvora u nás zákon povoluje, ovšem stanovuje pro něj několik omezení, které ať již jako podnikatelé, či nepodnikatelé musíme respektovat. Ovšem jinak má prodej ze dvora několik dalších výhod, vedle toho, že uspoříme čas i peníze, jak bylo nastíněno výše, také někteří zákazníci dávají prodeji ze dvora přednost, protože mají zaručenou čerstvost daných surovin, a navíc nakupují přímo od zdroje, takže nemusejí platit marži jako v bio prodejnách.
Soubor legislativních podkladů, do jehož prostudování bychom se měli pustit, než otevřeme pomyslně i prakticky brány svého dvora, je k dispozici volně například na stránkách www.bezpecnostpotravin.cz, zabývajících se mimo jiné oblastí bio potravin, nebo také standardně přes rozcestník Ministerstva zemědělství ČR, přes rozcestník www.mze.cz
K hlavním předpisům patří Zákon 166/1999 Sb., veterinární zákon § 27a a vyhláška č. 289/2007 Sb., o veterinárních a hygienických požadavcích na živočišné produkty, které nejsou upraveny přímo použitelnými předpisy Evropských společenství.
Z vyhlášky zjistíme, že jsou stanovené především požadavky na množství produktů, které je možné ze dvora bez dalšího schvalování úřady nabízet. Syrové mléko a syrová smetana smí být nabízena pouze v místě výroby konečnému spotřebiteli, a to pouze v množství odpovídající obvyklé denní spotřebě mléka v jedné domácnosti.
Čerstvá vejce mohou být touto cestou prodána taktéž konečnému spotřebiteli v množství maximálně 60 vajec, což znamená, že nesmí být dále uváděny do oběhu, například v rámci prodeje v maloobchodní prodejně. Možnost prodeje do maloobchodu ovšem máme přímo, ale též jen ve výši maximálně 60 vajec za týden.
Ze dvora je také často prodáván třeba med, jehož prodej je omezen pouze roční výší, která stanovuje, že nesmí jeho množství překročit 2 tony ročně a musí být určen vždy pro konečného spotřebiteli. Pokud bychom tedy chtěli dodávat med třeba jako surovinu pro některého z výrobců, s činností provozovanou tzv. ze dvora už bychom si nevystačili.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy