Jste zaměstnanec, ale dostali jste skvělý nápad na podnikání? Pokud budete mít dostatek času, není důvod hned na začátku podnikání opustit své „teplé místečko“. Podnikat totiž můžete i na vedlejší pracovní poměr.
Pokud rozjíždíte podnikání, pak to znamená hlavně investice. Pokud nemáte v zásobě příliš velký kapitál, jistě se vám bude hodit vaše mzda, která je na rozdíl od zisků z podnikání zaručená a může tak představovat důležitý příjem. Pokud začnete podnikat, je třeba se dobře rozmyslet, kolik času vaše podnikání spotřebuje a zda tedy nebude zasahovat do času, který máte strávit v zaměstnání. To, že začínáte podnikat, ve většině případů svému zaměstnavateli nemusíte ani ohlašovat. Výjimkou je případ, kdy podnikáte ve stejném oboru, ve kterém působí váš zaměstnavatel. Tehdy musíte zaměstnavatele žádat o písemný souhlas. O souhlas musí žádat vždy také zaměstnavatelé Armády ČR, soudů a ministerstev.
Vaše první kroky by pak měly směřovat na živnostenský úřad, kde se zaregistrujete a získáte živnostenské oprávnění. Další variantou je možnost pracovat na tzv. dohodu o provedení práce, která je však omezena 300 hodinami ročně. Dále je třeba splnit tzv. oznamovací povinnost, kterou máte u zdravotní pojišťovny a správě sociálního zabezpečení, které podle toho stanoví výši vašich záloh. Skutečnou částku pojištění pak platíte podle vašich dosažených příjmů.
Jako každý podnikatel musíte zaplatit na konci daňového období daně. Je pouze na vašem rozhodnutí, zda se rozhodnete uplatňovat tzv. daňové paušály, anebo zda hodláte dokladovat skutečné náklady, které během podnikání vznikly.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy