Holdingová forma je vnitroorganizačním řešením korporace. Velký rozmach tohoto typu firem je zaznamenán až v posledních 20. letech v souvislosti s vlnou fúzí, koncentrace a zakládání společných podniků.
Hlavní činností holdingových firem je držení majetkových podílů v jiných firmách a řízení prostřednictvím těchto podílů. Rozsah zasahování do držených podniků se odvíjí od velikosti podílu a právní formy podniku.
Z hlediska charakteru
čistý holding – výrazná většina aktiv mateřské společnosti je složena z podílů jiných společností a řídící jednotka se věnuje pouze víceméně pouze správě těchto podílů
smíšený holding – dominantní společnost se zabývá jak správě svých podílů, tak také jinému podnikání (nejčastěji služby. Tento typ je častější.
Z hlediska zaměření ovládající korporace
finanční (portfoliový) holding – mateřskou společnost zajímá hlavně výnosnost investovaného kapitálu. Pokud přestane být dceřiný podnik investičně zajímavý, podíl prodá.
manažerský (strategický) holding – mateřská společnost má dlouhodobější zájem o podíl ve dceřiné společnosti a snaží se o řízení její činnosti v pravém slova smyslu.
správní (obslužný) holding – mateřská společnost poskytuje jakousi servisní organizaci pro dceřiný podnik, neprovádí kapitálové operace a nezasahuje příliš do činnosti dceřiné společnosti.
prostý vliv – korporace vlastní nespecifikovaný malý podíl jiného podniku
významný (podstatný vliv) – korporace vlastní výrazně větší podíl na rozdíl od jiných podílníků
kontrolní vliv - korporace vlastní podíl na majetku převyšující polovinu jmění dceřiného podniku
rozhodující (přímý) vliv – mateřské společnost vlastní přes dvě třetiny podílu dceřiné ho podniku
úplný vliv – podnik je ve 100% držení mateřské společnosti
Specifickým typem je potom bankovní holdingové společnosti, kdy alespoň jeden ze společenství podniků je bankou. Výčet těchto typů holdingových společností je spíše teoretické povahy a reálné holdingy se tomuto teoretickému modelu pouze přibližují.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy