Komanditní společnost je právnická osoba, jejíž členy jsou komanditisté a komplementáři. Zatímco komanditisté ručí do výše svého vkladu - minimálně 5 000 Kč, komplementáři za své závazky zodpovídají celým svým majetkem. Komanditní společnost tak stojí na pomezí mezi osobní a kapitálovou obchodní společností. V dnešním článku se zaměříme na její založení.
Komanditní společnost se zakládá společenskou smlouvou (stejně jako společnost s ručením omezeným).
Do společenské smlouvy se uvádí například:
název a sídlo firmy,
informace o společnících - právnických a fyzických osobách,
předmět podnikatelské činnosti,
rozlišení komanditistů a komplementářů,
u komanditistů výše vkladu.
Společenská smlouva má formu notářského zápisu. Po jejím sepsání je potřeba zajistit si oprávnění k podnikání - nejčastěji formou živnostenského oprávnění nebo koncese. Jakmile bude toto oprávnění přiděleno, rozhodne se o založení společnosti a splatí se vklady.
Do 90 dnů mají pak společníci čas na to, aby podali návrh na zápis do obchodního rejstříku. Jakmile bude společnost zapsána, může působit ve svém oboru. Pokud se během 90 dnů návrh nepodá, živnostenské oprávnění se zruší a celý proces je nutné absolvovat znovu.
Komanditní společnost není v České republice tak častou formou podnikání. Přičemž její výhody můžete vidět zejména v tom, že na komanditistu se nevztahuje zákaz konkurence nebo nízké vklady a základní kapitál společnosti. Nevýhodou je, že komanditisté se nemohou podílet na vedení společnosti, které tak připadá do rukou komplementářů. Minimální počet společníků jsou dva - jeden komanditista a jeden komplementář.
Založení komanditní společnosti vám tak zabere zhruba týden až 14 dní. Připravte si poplatek pro notáře, za živnostenské oprávnění a také za zápis do obchodního rejstříku.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy