Jako podnikatelský subjekt se jistě setkáte s povinností platit daň, a to ať už se jedná o daň z příjmů právnických nebo fyzických osob, DPH, spotřební daně, daň z nemovitostí nebo třeba silniční daň. V dnešním článku si povíme více na téma: „Jak zaplatit daň finančnímu úřadu“. Možností se nám totiž nabízí hned několik. Vyberte si z nich tu, která vám vyjde finančně a časově nejúsporněji.
Vždy dbejte na včasnou úhradu daně, ačkoliv za jedno či dvoudenní prodlení většinou pokutu nedostanete. Pokud se však zpozdíte o několik týdnů, pokuta vás nemine a mnohdy se vyšplhá do závratné výše. Většina podnikatelů pravděpodobně využije platbu převodem na bankovní účet.
Zde je potřeba vyplnit předčíslí pro placení daně - každá daň má unikátní a dále číslo účtu, které závisí na finančním úřadu, jemuž daň odvádíte. Kód banky se používá 0710. Variabilním symbolem je vždy DIČ, případně vaše rodné číslo. Konstantní symbol je 1148 a specifický symbol se využívá jen u vybraných typů plateb. Kromě běžného platebního příkazu můžete v mnoha bankách využít také takzvanou expresní platbu. Poplatek za ni vás sice většinou vyjde draho, peníze na finanční úřad však dorazí ještě týž den, který jste je odeslali.
Alternativou k bankovnímu převodu je úhrada daně složenkou typu A, kterou vyplníte na České poště. Údaje, které se zde zadávají, jsou srovnatelné s bankovním převodem. Navíc ještě musíte vyplnit svou adresu a adresu finančního úřadu. Zatímco bankovní převod je už v mnoha bankách zdarma. Cena za poštovní složenku se pohybuje od 22 Kč - čím více peněz posíláte, tím více zaplatíte. Peníze finančnímu úřadu navíc dorazí až zhruba po dvou dnech.
Pokud máte cestu kolem finančního úřadu nebo pobočky ČNB, můžete svou daň zaplatit i tam. Platba je zdarma. Jestliže však úhradu provádíte na poslední chvíli, riskujete dlouhé čekací fronty. Pokladny na mnoha finančních úřadech navíc fungují jen v úřední dny, tedy v pondělí a ve středu.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy