Komplexní služby pro podnikatele

+420 607 044 665
info@altaxo.cz

Menu

Výběr právní formy a jednotlivé výhody

Při začátku podnikání je důležitým rozhodnutím výběr právní formy. Každá forma podnikání má svá znaky - výhody i nevýhody. Volba formy podnikání není samozřejmě konečná a lze ji kdykoliv během podnikání měnit. Změna však může přinést různé komplikace a zbytečné další náklady pro podnikatele. Proto je lepší si první formu svého podnikání důkladně rozmyslet hned na začátku.

 

Právní formy podnikání

Fyzické osoby

 

Právnické osoby:

  • Obchodní společnosti

  • Družstva

  • Státní podniky

 

Při výběru právní formy podnikání mohou být rozhodující tyto kritéria:

  • počet zakladatelů,

  • počáteční kapitál,

  • způsob a rozsah ručení,

  • oprávnění k podnikání,

    Mám zájem, jak si mohu objednat?

    Volejte: +420 607 044 665

    Pište na: info@altaxo.cz

  • velikost výdajů spojených se založením a provozem podniku,

  • účast na zisku či ztrátě

  • finanční možnost, případně přístup k cizím zdrojům,

  • daňové zatížení,

  • povinnost zveřejňování účetní závěrky.

Fyzická osoba

Velkou výhodou podnikání jako fyzická osoba je vykonání malého množství úředních úkonů k získání oprávnění. Správní poplatek za vydání živnostenského listu činí pouze 1.000,- Kč, za vydání koncese pak 2.000,- Kč.

 

U fyzické osoby je zápis do obchodního rejstříku pouze na vůli podnikatele. Zároveň není nutné vést účetnictví (pokud tak výslovně nestanoví Zákon o účetnictví), pouze daňovou evidenci a není nutné být plátce DPH, pokud nepřesáhne obrat 1 milion korun za předcházejících 12 měsíců.

 

Daň z příjmu se platí v sazbách určených pro fyzické osoby a není povinnost skládat žádný základní kapitál.

 

Hlavní nevýhodou je ručení celým majetkem podnikatele za závazky společnosti. Při příjmu se zároveň platí vyšší sazby z příjmu, než je konstantní sazba u daně z příjmu právnických osob.

 

Veřejná obchodní společnost

Statutárním orgánem veřejné obchodní společnosti je každý ze společníků. Společníci nemají povinnost skládat základní kapitál a společenská smlouva zakládající společnost nemusí mít podobu notářského zápisu.

 

Zisk společnosti se rozdělí nejdříve mezi společníky a až poté se zdaňuje sazbou daně z příjmu fyzických osob. Společníci mají možnost kdykoliv ze společnosti vystoupit.

 

Společnost musí být zapsaná v obchodním rejstříku a tudíž má povinnost vést účetnictví. Pro založení společnosti musí být minimálně dva společníci, pro které platí zákaz konkurence. Problém může nastat při zániku druhého společníka. Společnost lze založit pouze pro účely podnikání a každý ze společníků ručí celým svým majetkem.

 

Společnost s ručením omezeným

Společnost s ručením omezeným může založit i pouze jedna osoba. Její založení je však administrativně náročnější. Je potřeba ustanovit valnou hromady, svolat ji a vést zápisy z konání valné hromady. Minimální vklad jednoho společníka je 20.000,- Kč, minimální základní kapitál společnosti je 200.000,- Kč (je možné vložit i nepeněžitý vklad). Společnost musí být zapsaná do obchodního rejstříku, má povinnost vést účetnictví a společenská smlouva musí mít podobu notářského zápisu.

 

Zákaz konkurence platí jen pro jednatele, ale lze jej rozšířit společenskou smlouvou i na společníky. Je možnost stanovit kontrolní orgán – dozorčí radu. Statutárními orgány jsou pouze zvolení společníci v postavení jednatelů.

 

Hlavní výhodou je omezené ručení společníků, ručí pouze do výše svého nesplaceného vkladu. A převod účasti na společnosti je jednodušší než u jiných forem podnikání.

 

Zisk se zdaňuje sazbou pro právnické osoby, ale je možnost polovinu sražené daně z vyplacených podílů na zisku lze uplatnit jako slevu na dani společnosti a vyplacené podíly na zisku společníkům – fyzickým osobám- nepodléhají sociálnímu pojištění, ale jsou zdaněny srážkovou daní. 

© 2019, ALTAXO SE

Máte zájem o slevu na účetnictví?

Zadejte email a získáte na ni nárok!