Při vyplňování tzv. jednotného registračního formuláře, kterým ohlásíte živnostenskému úřadu Vaši živnost, volíte i druh provozované živnosti.
V základní rovině lze živnost rozdělit na ohlašovací živnost a živnost koncesovanou. Živnost ohlašovací se následně ještě dělí na živnost řemeslnou, živnost vázanou a živnost volnou.
Jsou živnosti, které můžete začít provozovat prakticky hned po ohlášení na živnostenském úřadu. A to dokonce i v tom momentě, že ještě fyzicky nemáte živnostenské oprávnění. Je však třeba, abyste splnili všeobecné podmínky k provozování živnosti, vyplnili jednotný registrační formulář a zaplatili správní poplatek.
Abyste mohli začít s řemeslnou živností, je třeba kromě výše uvedeného, také splnit zvláštní podmínky k provozování živnosti. Řemeslné živnosti najdete uvedené v příloze 1 Zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání. U řemeslné živnosti prokazujete, že máte vzdělání, nebo praxi v příslušném oboru.
Studovali jste obor, ve kterém nyní zamýšlíte podnikat? Pak Vám bude stačit jeden z následujících dokladů. Jedná se o doklad o řádném ukončení středního vzdělání s výučním listem v daném oboru – středního vzdělání s maturitní zkouškou v daném oboru – vyššího odborného vzdělání v daném oboru – vysokoškolského vzdělání v dané oblasti – uznání odborné kvalifikace – uznání, či ověření dosažné úplné kvalifikace daného oboru.
Nestudovali jste obor, ve kterém budete podnikat? Jedná se však o podobný obor? Pak kromě dokladu o Vašem dosaženém vzdělání v tomto oboru, budete ještě potřebovat doklad prokazující Vaší roční praxi, a to v oboru, ve kterém budete chtít podnikat.
Také v případě vázané činnosti je nutné splnit zvláštní podmínky k provozování živnosti. Vázané živnosti pak najdete uvedené v příloze 2 výše uvedeného zákona. Co se týká odborné způsobilosti, tak ta je stanovena pro jednotlivé obory zvlášť a je součástí přílohy 2.
Volná živnost, na rozdíl od živnosti řemeslné a vázané, nevyžaduje splnění zvláštních podmínek k provozování živnosti. Na zřízení živnosti je tedy nejjednodušší, nejrychlejší. Volná živnost je výhodná v tom, že můžete vykonávat hned několik oborů, i když budete mít jedno živnostenské oprávnění. Je však třeba, abyste živnostenskému úřadu sdělili, jaký obor, případně obory, budete vykonávat.
Koncesované živnosti najdete v příloze 3 výše uvedeného zákona. Součástí uvedené přílohy jsou také uvedené nutné odborné způsobilosti pro provozování koncesované živnosti. V čem se živnost koncesovaná liší od živností ohlašovacích? U koncesované živnosti není možné začít s podnikáním v momentě, kdy svoji živnost ohlásíte. Je nutné počkat do doby, než Vám přijde koncese. Ta Vás pak bude opravňovat k podnikání.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy