Toto téma je dost probírané a mnoho lidí v něm má zmatek. Pokud nevíte, kam spadá právě to Vaše podnikání, čtěte dál.
Pokud Vaše výdělky nespadají ani pod zaměstnání, ani pod podnikání nejspíše půjde o tzv. OSVČ bez živnosti. Níže si vyjmenujeme typické příklady, na které si živnost zřizovat nemusíte.
1. Využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti – tady se jedná zejména o autorský zákon (který si blíže ještě probereme), zákon o žitných vzorech, vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích.
2. Zákon o státní památkové péči – tenhle zákon se týká hlavně restaurátorů a taktéž archeologů.
Zjednodušeně řečeno, pokud svou činnost neprovozujete soustavně, nejedná se o živnost. Máte jednorázové, nepravidelné zakázky. Do živnosti se taky neřadí činnost určitých fyzických osob, které vykonávají tzv. „svobodné povolání“. Např. lékaři, advokáti, tlumočníci…
Co se týče autorského zákona, je to dost ošemetné téma. V současnosti půlka těch, kteří se živí psaním (například PR články) mají živnostenské oprávnění. Druhá půlka využívá právě autorský zákon a živnost nemá. Mnohdy neví ani úředníci, kam tuhle činnost zařadit. Podle nedávných dohadů (ve kterých se angažovali i novináři a úřady) by se tato činnost měla řadit právě pod zmiňovaný autorský zákon. Jenže!
Pokud přijdete na živnostenský úřad s tím, že píšete články, mnohdy Vás zařadí právě pod volnou živnost. A to sice pod reklamu a marketing. Když se nad tím zamyslíme, tak psaní PR článku je spíše marketingový tah. Slouží k nalákání potencionálních zákazníků… Ve větách najdete až přehršel klíčových slov.
Zřídit si tudíž živnost na psaní textů přímo zákonu neodporuje, i když by se to mělo řadit pod autorská práva. Podnikání na živnost je výhodnější, co se týče zdanění. Můžete si odečíst až 60% paušálních výdajů. Pokud byste podnikali pod autorským zákonem, mohli byste odečíst pouhých 40%. A i přes dohodu, že se jedná o autorská práva, je bezpečnější zřídit si živnost. Kontrola na finančním úřadu by ji mohla požadovat.
Pokud se rozhodnete pro volnou živnost a zřízení oprávnění, první krok je navštívení živnostenského úřadu. Založení stojí 1000Kč. Pokud jste student, přiložte potvrzení o studiu. Vše ostatní už zařídí živnostenský úřad.
Pokud se rozhodnete podnikat na autorská práva, musíte jít na finanční úřad a přihlásit se k odvodu daní. Úřad Vám přidělí DIČ, které budete uvádět na fakturách.
Se začátkem podnikání jsou spojeny i měsíční zálohy na pojištění. Pokud se jedná o hlavní činnost, platí se 1836Kč u sociálního pojištění a 1697Kč u zdravotního pojištění.
Pokud se jedná o vedlejší činnost, povinnost platit se Vám ruší. Jestli Váš výdělek za rok přesáhne 60 329Kč, jste povinni platit zálohu na sociální pojištění 735Kč, i když je to jen vedlejší činnost.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy