V Německu mohou čeští občané v rámci svobody usazování v Evropské unii podnikat prostřednictvím odštěpného závodu české společnosti, jako fyzická podnikající osoba (obdoba naší OSVČ) nebo prostřednictvím založení německé společnosti. Malé a střední podniky nejčastěji volí formu společnosti s ručením omezeným (GmbH), zatímco větší společnosti volí spíše formu akciové (AG) či evropské společnosti (SE). Čeští podnikatelé nejčastěji zakládají GmbH za účelem trvalé expanze na německý trh, který představuje nejsilnější evropskou ekonomiku. Druhým případem jsou situace, kdy český podnikatel spolupracuje s německou firmou a tato (buď z pozice zadavatele nebo naopak dodavatele) vyžaduje, aby obchodní partner mohl obchodovat s německým IČ.
Chystáte-li se začít podnikat v Německu, doporučujeme Vám využít služby odborníka. Ačkoliv je proces založení společnosti v Německu podobný tomu českému, problematika daňová, mzdová a účetní vyžaduje silnou znalost v oboru - jednotlivé spolkové země totiž mají jinou místní daňovou sazbu a kromě daně z příjmu právnických osob musí obchodní korporace též přispívat do fondu solidarity.
Klientům doporučujeme osobní přítomnost při založení. Notářský zápis, živnostenské oprávnění, zápis do OR i registraci k dani lze provést na plnou moc. Přítomnost jednatele společnosti však bude v každém případě vyžadována při založení firemního účtu v bance. Během Vaší první návštěvy zařídíme taktéž schůzku s účetní, případně i s daňovým poradcem.