Rumunsko představuje zemi, která skýtá široké možnosti uplatnění a společně s vysokým hospodářským růstem, cca 6% do roku 2009 a 3,7% za rok 2015, se rumunský trh otevírá stále více také pro české podnikatele. Hospodářská vyspělost jednotlivých rumunských oblastí je velmi rozdílná od vyspělých částí země sedmihradské oblasti a samotného hlavního města, po zaostalé regiony zejména v okolí hranic s Ukrajinou. Pozitivním faktorem je reálný růst platů a s ním spojená vyšší kupní síla rumunských obyvatel.
Hlavní město Bukurešť se po vstupu Rumunska do EU stalo jedním z hlasvních finančních a průmyslových center východní Evropy. Zdejší úřady se snaží podporovat tuzemské i zahraniční podnikatele vytvořením přehledného prostředí a poskytnutím řady úlev.
Korporátní daň je v Rumunsko jen 16% a pro tzv. "mikrofirmy" platí speciální daňový režim se sníženou sazbou daně 5%. Kritéria pro mikrofirmy jsou obrat do 300 000 EUR a počet zaměstnanců nepřesahující 10 osob. Další výhody plynou z členství Rumunska v Evropské unii:
- jednatel/é společnosti nemusí mít vízum, platí zásada volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu
- podnikání je regulováno také evropským právem, je zde minimální riziko
- EU financuje řadu projektů, do kterých se mohou zapojit i profesionálové z dalších států EU, jedná se zejména o projekty za účelem zvýšení kvalifikované pracovní síly v oblasti stavebnictví, architektury či IT