Archivace daňových dokladů je nezbytnou součástí účetnictví. Vše, co zaúčtujete, musí mít nějaký doklad. Ten je totiž zárukou toho, že jste si účetní případ sami nevymysleli a nedopouštíte se protizákonného jednání. Doklady je nutné archivovat v případě daňové evidence i v účetnictví. Nemusíte je však archivovat až do smrti. Státem jsou stanoveny konkrétní lhůty. O nich si v tomto článku povíme více.
Povinnost archivace se pojí s potřebou stanovení daně z příjmů. Archivujeme veškeré evidence a doklady, se kterými jsme během roku přišli v naší podnikatelské činnosti do kontaktu. Archivujeme zpravidla po celou dobu, kdy nám může být finančním úřadem doměřena daň. Je nutné však rozlišit, jakou daň máme na mysli. U daně z příjmů se jedná o 3 roky od konce zdaňovacího období, ve kterém nám vznikla povinnost. U DPH je to 10 let od konce roku, kdy měly doklady zdanitelná plnění. U daní bez zdaňovacího období jsou to opět 3 roky, a to od vzniku daňové povinnosti.
Při vedení účetnictví tedy věnujte archivaci speciální pozornost. Jestliže vše budete mít přehledně srovnané, snadno dohledáte i případné nesrovnalosti. Jestliže však účetnictví neřešíte a výdaje uplatňuje paušálním procentem, můžete sledovat pouze peněžní příjmy, které jste obdrželi v hotovosti nebo na účet a pohledávky (vystavené faktury apod.), které souvisejí s vaším podnikáním. Jak vidíte, zde je archivace daleko jednodušší. Je ji navíc možné plně vést elektronicky.
V podniku se archivuje opravdu všechno a dokonce i po rozdílně dlouhou dobu. Připravili jsme tak pro vás stručný přehled archivovaných dokumentů, které by vás mohli zajímat. Lhůty vycházejí ze zákona o účetnictví.
Jestliže máte zájem o profesionální účetnictví, kontaktujte vedení účetnictví Praha, kde vám poradí a poskytnou potřebnou odbornou pomoc.
© 2019, ALTAXO SE
Naše služby
Důležité odkazy